צעדים להגבלת הנשק בארה"ב

המאבק סביב הגבלת הנשק בארצות הברית לא יורד מהכותרות. לאור נסיונות כושלים בעבר היו שסברו שאובמה הרים ידיים, אך כעת מדווחים בבית הלבן כי לראשונה יכנסו הגבלות חדשות בתחום: רישיון למכירת נשק ובדיקות רקע מקיפות לרוכשים. "יותר מדיי אנשים איבדו את יקיריהם", כתב אובמה בטוויטר

"אמריקה לא תהיה בת ערובה ביידי לוביסטים" (רויטרס)

ההגבלה על החזקת נשק הייתה אחד המאבקים הממושכים של הנשיא אובמה, מול הרפובליקנים, ובמיוחד מול השדולה של בעלי הרובים שסיכלה כל ניסיון שינוי בתחום. הרציחות ההמוניות, הירי באוניברסיטאות נראו כלא משפיעים על מקבלי ההחלטות. היו שסברו שאובמה כבר הרים ידיים, אך דוברות הבית הלבן פרסמה שמחר (שלישי) יפרסם לראשונה הנחיות חדשות בנושא.

הבית הלבן הצהיר כי הסוכנות להגבלת אלכוהול, טבק ונשק (ATF) תפרסם מחר הנחיות חדשות שמטרתן לוודא שכל סוחר נשק בין אם בתצוגה, שוק פשפשים, באינטרנט או בחנויות יידרש לקבל רישיון למכירת נשק ולבצע בדיקות רקע מקיפות על כל רוכש נשק. עד כה, כל אדם יכול היה פשוט לצעוד לחנות ולקנות נשק, הודות לתיקון השני המפורסם לחוקה.

ב- FBI נערכים בכוח עבודה מוגבר לאכוף את ההנחיות החדשות, ודיווחו כבר על גיוס של 230 עובדים חדשים, בעיקר לצורך בדיקת רקע של אנשים המעוניינים לרכוש נשק. אובמה גם צפוי להציע מחר להעסיק 200 עובדים נוספים ב-ATF.

הטבח בוושינגטון 2013 (רויטרס)

בחשבון הטוויטר הנשיאותי כבר מחממים מנועים לקראת הסערה הציבורית שההחלטות וודאי יחוללו, ופונים במסרים לציבור: "בכל שנה יותר מ-30 אלף אמריקנים נהרגים על ידיי רובים, שני שליש מתוכם הם מתאבדים. יותר מדיי אמריקנים איבדו כך את יקיריהם", נכתב בחשבון הטוויטר של אובמה.

"אנו נרחיק את הרובים מהידיים הלא נכונות, נאכוף את חוקי הנשק ונוודא כי הלוקים בנפשם יקבלו טיפול" כתב. "שדולת בעלי הרובים אולי מחזיקה את חברי הקונגרס כבני ערובה, אך הם לא יכולים להחזיק כך את אמריקה כולה. לא נוכל לסבול עוד את שפיכות הדמים הזו בחברה שלנו".