שנה לטבח: "שארלי הבדו" במתקפה חדשה נגד הדת

המהדורה החדשה של הגיליון הסאטירי הצרפתי יוצאת כנגד הדת וטוענת, שנה לאחר מסע הרצח במערכת העיתון, כי "הרוצח עדיין חופשי". על השער מצויר אלוהים אוחז בנשק. הגיליון, בו ייכללו גם האיורים של הנרצחים, צפוי להיות מודפס במיליון עותקים לפחות

צפוי להיחטף מהמדפים. ארכיון (רויטרס)

בינואר 2015 נכנסו האחים קואשי למערכת העיתון הסאטירי הצרפתי "שארלי הבדו" ורצחו 12 איש, כנקמה על קריקטורות שלעגו לאסלאם. השבוע, שנה לאחר הטבח שזעזע את צרפת, צפויות להיערך עצרות רבות לציון מתקפת הטרור - והעיתון השנוי במחלוקת הודיע על שער פרובוקטיבי חדש, שכבר זוכה לביקוש עצום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הגיליון ייצא לאור השבוע, ותמונת השער כבר פורסמה: אדם מזוקן, שמסמל את אלוהים, מצוייר על גבי השער כשהוא נושא על גבו נשק מסוג "קלצ'ניקוב" ובגדיו מוכתמים בדם. הכיתוב לא משאיר מקום לספק לגבי כוונת העיתון: "שנה לאחר מכן, הרוצח עדיין מסתובב חופשי". המסר המאשים כלפי האלימות שמביאות הדתות לעולם צפוי לעורר סערה נוספת.

השער החדש של הגיליון

"נמשיך לצחוק על הדת"

הגיליון החדש יופץ במיליון עותקים בדוכני העיתונים בצרפת, ועוד עשרות אלפי גיליונות יישלחו למדינות נוספות. הביקוש למהדורה החדשה צפוי להיות רב, על פי ההערכות. הגיליון אמור לכלול גם אזכורים למאיירים ולעורכים שנטבחו במערכת העיתון: על פי הדיווחים בצרפת, חלק מאיוריהם של הנרצחים יופיעו בגיליון לצד איורים של קריקטוריסטים נוספים.

לורן סוריסו, המאייר שהחל לנהל את המגזין אחרי המתקפה, כתב מאמר מערכת זועם בו קרא להגן על החילוניות מפני "הפנאטים הדתיים". סוריסו, שניצל בעצמו מהירי במערכת, הוסיף כי המגזין "ימשיך לצחוק על הדת".

לפני כחצי שנה הודיע לוז, המאייר הראשי של שארלי הבדו שצייר את האיור הראשון של מוחמד על שער הגיליון והצית את גל השנאה, כי הוא עוזב את המגזין. לוז, או בשמו המלא רנאלד לוזייר, עבד במגזין השנוי במחלוקת מאז 1992, אבל מאז שנרצחו חבריו למערכת בפיגוע בפריז, הוא לא מצליח לישון בלילות.

השער לאחר הטבח - מוחמד מזיל דמעה (רויטרס)

בריאיון לליברסיון הצרפתי אמר אז לוז: "אני עדיין חושב על חבריי, חושב מה הם עשו, מה קרה באותם הרגעים, הלילות שלי הם לילות ללא שינה. כל מהדורה שלנו היא עינוי בשבילי, כיוון שהם לא איתנו". לוז מספר שמאז הרצח, הוא לא הרשה לעצמו להתאבל כראוי אלא המשיך לעבוד בגלל ה"רצון ההמוני" לענות לתוקפים ולייצר עוד גיליונות. "הייתי זקוק לזמן, אבל המשכתי בגלל הסולידריות, לא רציתי לאכזב אף אחד", הוא הסביר. לפני הפרסום, הספיק לוז לספר לחבריו למערכת על כוונתו לפרוש.

גם במהדורה המוכרת שפורסמה אחרי גל הטרור בפריז, הוצג איור של לוז ומעליו נכתב: "הכל נסלח". לוז כתב בשלט שהוחזק בידיו של מוחמד המצויר שלו את הסיסמה המוכרת ברחבי העולם "Je suis Charlie". לוז הודיע עוד קודם לכן כי הוא יפסיק לצייר את הנביא מוחמד: "קשה לי מאוד עם תשומת הלב של התקשורת".