ארדואן: "טורקיה וישראל זקוקות אחת לשנייה"

הנשיא הטורקי אמר במהלך שיחה עם עיתונאים השבוע כי הצורך ההדדי של שתי המדינות אחת בשנייה עשוי להוביל לכנות ביחסים בין המדינות ולנורמליזציה. "הצורך הזה הוא עובדה בשטח"

ארדואן, ארכיון (רויטרס)

התבטאות חריגה של נשיא טורקיה: רג'פ טאיפ ארדואן אמר השבוע כי "ישראל וטורקיה הן שתי מדינות במזרח התיכון שזקוקות אחת לשנייה". את הדברים אמר במהלך שיחה עם עיתונאים עם שובו מביקור רשמי בערב הסעודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף לדברים שנאמרו ביום רביעי השבוע ופורסמו היום (שבת), אתמול דווח שבמהלך החזרה לארצו נתלה ארדואן בשלטונו של אדולף היטלר כדוגמה לשלטון ריכוזי יעיל - דברים שאחר כך בלשכתו נטען שהוצאו מהקשרם. הוא ציין בהתבטאות לגבי ירושלים כי נראה שעומדים בפני הסדרה בנוגע להסרת הסגר מעל רצועת עזה, אך כי הוא דואג למה שקורה גם במסגד אל-אקצא.

"ישראל זקוקה למדינה כמו טורקיה באזור", אמר ארדואן, "ועליי להודות שגם אנחנו זקוקים לישראל". לדבריו, הצורך ההדדי הוא עובדה בשטח. "עלינו להכיר בכך", הוסיף הנשיא. "הדבר עשוי להוביל לכנות הדדית ביחסים ולנורמליזציה".

לפני כשבוע נודע כי בשעה ששיחות הפיוס בין ישראל וטורקיה נמשכות, נחשפו פרטים נוספים אודות המשא ומתן המתקיים מאחורי הקלעים. על פי גורם מדיני באנקרה, במסגרת ההסכם המתגבש בין הצדדים טורקיה דורשת מישראל גישה ישירה לעזה, זאת בניגוד לסגר המוטל על הרצועה מאז שנת 2007.

לפי אותו גורם טורקי, אין בכוונתה של טורקיה להתפשר בנושא וכי המטרה העיקרית הינה העברת סיוע הומניטרי לרצועה. "במידה והדרישה הזאת לא תיענה כל הליך המשא ומתן עלול לקרוס", הבהיר.

עוד קודם לכן טען גורם מדיני בכיר בישראל כי עיקר המכשולים בשלב זה נוגעים לדרישות של שני הצדדים בנוגע לסגר על עזה ופעילות חמאס בשטחה של טורקיה. בתוך כך, העבירה מצרים מסר לישראל שלא לאפשר לטורקים השפעה בתוך הרצועה.