ארה"ב: "אירן התרחקה מייצור פצצת גרעין"

בבית הלבן הביעו עידוד לאחר שהתקבל אישור להוצאת 11 טונות של אורניום מועשר מאירן. קרי הביע תקווה כי המהלך יאריך את זמן הפריצה של טהרן לגרעין, ובמקביל ברפובליקה האסלאמית כבר נערכים להשקעה נרחבת של חברות אמריקניות

ארכיון (רויטרס)

צעד נוסף ביישום ההסכם השנוי במחלוקת: ארצות הברית מאשרת כי אירן עשתה "צעד משמעותי" כלשונה בדרך ליישום עסקת הגרעין. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי בירך לפנות בוקר (שלישי) על ההעברה של 11 טונות אוראניום מועשר בדרגה נמוכה מאירן לרוסיה, עליה דווח אתמול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בהסכם שנחתם בחודש יולי התחייבה טהרן בפני המעצמות שלא תחזיק ביותר מ-300 קילוגרם של אוראניום מועשר לדרגה נמוכה. בבית הלבן הסבירו כי המהלך מרחיק את אירן מייצור פצצת גרעין: קרי ציין כי כעת, הזמן הדרוש לייצור דלק מספיק לפצצה התארך מחודשיים-שלושה לפרק זמן של תשעה חודשים. גורמים במחלקת המדינה העריכו כי הדבר מאריך באופן משמעותי את "זמן הפריצה לפצצה".

"אני שבע רצון לדווח שראינו סימנים חשובים להתקדמות משמעותית מצד אירן", הוסיף קרי, "טהרן פועלת ליישם את המחויבויות העיקריות שלה תחת ההסכם". יש לציין כי על פי העסקה, סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א) תקבע האם אירן עמדה באופן מלא בהסכם - קביעה שמשמעה הרבה מאוד כסף עבור כלכלת אירן, מכיוון שהיא תיתן את האות להסרת סנקציות נוספות.

במקביל, באירן כבר הודיעו כי השוק המקומי "פתוח הרבה יותר לעסקים אמריקנים". חברות ארבות מארה"ב היו מנועות מעסקים עם אירן במהלך העשור האחרון בשל העיצומים על הכלכלה המקומית, אך כעת הגישה צפויה להיות רחבה בהרבה.

על פי דוח מקומי שפורסם בכלי תקשורת באירן, מספר חברות כבר החלו "לבחון את המים". גורמים בממשל בטהרן הצהירו כי אירן "מצפה בזרועות פתוחות" למשקיעים - וכבר נפוצו דיווחים לפיהם ענקיות כגון אפל, HP ולנובו החלו לבחון צעדים כלכליים במדינה.