ארה"ב: מצב חירום בשל מזג האוויר

במיזורי ובניו מקסיקו הוחלט להכריז על מצב חירום לאחר שכ-40 בני אדם נהרגו לאחר שסופות טורנדו חזקות הכו בדרום מערב ארצות הברית. במקביל, באמריקה הדרומית פונו רבבות מבתיהם בעקבות שיטפונות בארבע ממדינות היבשת

מזג אוויר סוער ברחבי העולם: מושלי מיזורי וניו מקסיקו שבארצות הברית הכריזו על מצב חירום במדינותיהם לאחר שכ-40 בני אדם נהרגו כתוצאה מסופות טורנדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפחות שלוש סופות טורנדו הכו באזור דאלאס שבטקסס, שהרגו למעלה מ-11 בני אדם והותירו הרס רב עקב רוחות שהגיעו למהירות של יותר מ-300 ק"מ בשעה. במיזורי דווח על הרוגים בשיטפונות בזק, שהובילו לסגירת דרכים ראשיות במדינה. הרשויות במדינה הודיעו על פינויים של עשרות בתים מיושביהם עקב חשש שנזקי ההצפות רק יוחמרו בימים הקרובים.

בשלב זה ארבע מדינות במרכז ארצות הברית עומדות בכוננות לסופות טורנדו נוספות שצפויות להתרחש בקרוב. לפי דיווח של רשות התעופה האמריקנית, עד עתה בוטלו כ-1,500 טיסות ברחבי המדינה עקב הסופות.

דרום אמריקה: 4 מדינות נפגעו בסופה

במקביל, סופה עזה המשתוללת בדרום אמריקה וגורמת לנזקים כבדים ברחבי היבשת. עיקר הנזק נגרם בפרגוואי, שם פונו כ-130 אלף איש מבתיהם. גם בארגנטינה נרשמו נזקים משמעותיים, שגרמו ל-20 אלף איש לעזוב את ביתם בימים האחרונים. הסופה הכתה גם בחלקים מאורוגוואי וברזיל, אך בהיקפים מצומצמים יותר.

מומחים מעריכים כי המערכת החורפית הפוקדת את היבשת היא החזקה ביותר שתועדה באזור מזה 15 שנה. הסופה היא חלק מתופעה אקלימית המתרחשת אחת לכמה שנים, ומתחילה לרוב בסמוך לחג המולד, במהלכה עולות הטמפרטורות במי האוקיינוס השקט. לתופעה הזו, שנמשכת מספר חודשים, ישנה השפעה על האקלים באזורים נרחבים בעולם, בחלקם אף מרוחקים עד מאוד מהיבשת.

דרום אמריקה: ארבע מדינות נפגעו (רויטרס)

בנוסף נטען כי הסופה שהשתוללה בימים האחרונים בצפון אנגליה קשורה לשיטפונות באמריקה הדרומית. בבריטניה מדווחים כי בימים האחרונים ירדה כמות גשמים גדולה במיוחד, שהובילה לשטפונות עזים. כ-10,000 בתים במחוז לנקשייר נותקו מזרם החשמל, וקיים חשש כי כמות דומה של בתים ייחסמו או יוצפו מבפנים. גבר בשנות ה-70 לחייו חולץ מרכב ששקע, ומספר בניינים ישנים - בהם פאב שעמד במקומו יותר מ-200 שנים - נהרסו.