צו מעצר לאוליגרך שיצא נגד פוטין

בית משפט ברוסיה הוציא צו מעצר נגד איש העסקים והפעיל הפרו דמוקרטי מיכאיל חודרוקובסקי, אחד ממתנגדיו הנחושים ביותר של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. הפעם, המשטרה הרוסית טוענת שחודרוקובסקי הזמין רצח לפני 17 שנה. רק בשנה שעברה שוחרר שחודרוקובסקי מהכלא לאחר שריצה עשר שנות מאסר על עבירות מס

מיכאיל חודרוקובסקי (רויטרס)

בית הדין הרוסי הוציא צו מעצר נגד איש העסקים לשעבר, מיכאיל חודרוקובסקי, מי שנחשב לממבקריו החמורים ביותר של נשיא רוסיה ולאדימיר פוטין והקרמלין בכלל, ששוהה בימים אלה בלונדון. צו המעצר הגיע בעקבות טענות כי בשנת 1998, הזמין חודרוקובסקי את הרצח של אדם שפגע בעסקיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החודש פורסמה בתקשורת הרוסית טענת משטרה על פיה חודרוקובסקי הזמין לפני כ-17 שנה רצח של ראש עיר בסיביר, שחיבל בעסקי הנפט שלו. כתוצאה מכך פשטה השבוע יחידה מיוחדת של משטרת רוסיה על משרדי התנועה של חודרוקובסקי, התנועה הפרו דמוקרטית הרוסית.

המשטרה טענה שהפשיטה הינה חלק מחקירתו של חודרוקובסקי שהיה אחד האוליגרכים הבולטים ואנשיו. אנשיו של חודרוקובסקי מצידם הגיבו לפשיטה ואמרו שהמהלך נעשה במסגרת הלחץ שמפעיל פוטין על אחד מיריביו הבולטים מבית. בנוסף ערכה המשטרה בימים האחרונים חיפושים גם בביתם הפרטי של פעילים במוסקבה ובסנט פטרסבורג.

נשיא רוסיה ולאדימיר פוטין (רויטרס)

"החיפושים במשרדי תנועת "רוסיה הפתוחה" נעשו אחרי שנפגשתי עם עיתונאים", כתב הפעיל בן ה-52 בטוויטר. "ממש כמו ב-2003, פוטין הפך לצפוי". התנועה "רוסיה הפתוחה" הפרו דמוקרטית, היא תנועה שמאחדת תחתה ארגונים רבים שמבקשים שינוי בממשל הרוסי. רגע לפני הפשיטה על משרדיו אמר חודרוקובסקי לעיתונים  כי פוטין מוביל את רוסיה בחזרה לממשל בסגנון הסובייטי של 1970, ממשל שסופו קריסה.

חודרוקובסקי, נהחשב בעבר לאיש העסקים העשיר ביותר ברוסיה עם הון של 15 מיליארד דולר, שוחרר בדצמבר האחרון בעזרת חנינה שהוציא פוטין, אחרי שנשלח לעשר שנות מאסר בגין העלמת מס, הלבנת הון ומעילה בכספי נפט. חודרוקובסקי שעמד בראש חברת הנפט יוקוס, טען כי האישומים נגדו הוצאו אחרי שמימן את מתנגדיו של פוטין. בקרמלין הכחישו את הטענות.