החשד לשחיתות: נשיאי פיפ"א ואופ"א הושעו ל-8 שנים

ספ בלאטר ומישל פלאטיני לא הצליחו לשכנע את ועדת האתיקה של התאחדות הכדורגל העולמית שהכסף שהעבירו ביניהם היה חוקי. ואם ההשעייה לא מספיקה - כל אחד מהם גם ישלם קנס כספי

ספ בלאטר ומישל פלאטיני (רויטרס)

נשיא פיפ"א (התאחדות הכדורגל העולמית) ספ בלאטר ונשיא אופ"א (התאחדות הכדורגל האירופית) מישל פלאטיני הורחקו מפעילות בעולם הכדורגל למשך שמונה שנים. ועדת האתיקה של פיפ"א, בראשות השופט הגרמני האנס יואכין אקרט, פרסמה היום (שני) את ההחלטה הזו למרות טענותיהם של השניים כי לא נפל פגם בכך שבלאטר העביר לפלאטיני שני מיליון פרנק ב-2011.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוועדה קבעה שבלאטר, בתפקידו כנשיא פיפ"א, אישר תשלום לפלטיני באופן לא חוקי במסגרת הסכם שנחתם ביניהם ב-25 באוגוסט 1999", אמרו בהתאחדות. "בלאטר לא הצליח להציג הסבר חוקי, לא בכתב ולא בעל פה, לתשלום. ההפניה שלו להסכם בעל פה לא שכנעה את הוועדה".

מלבד ההרחקה, בלאטר גם נקנס בסכום של 50 אלף פרנקים. על פלאטיני הוטל קנס של 80 אלף פרנקים. בלאטר הודיע כי יגיש ערעור על ההחלטה.

בלאטר אמר לאחר פרסום ההחלטה כי הוא מצטער על השעייתו בשל ההשפעה על פיפ"א ועל העובדים, אך לא הביע כל חרטה על מעשיו. "אני מתכוון להיאבק בהחלטה, מדוע אני מושעה?", תהה בלאטר, שהודיע כי יגיש ערעור על ההשעייה. "אמרו שהייתי צריך לנהל רישום מדויק. זה נכון, אבל אין לזה כל קשר לאתיקה".

פשיטות ומעצרים בצמרת עולם הכדורגל העולמי

הפרשה מסעירה את פיפ"א מאז מאי האחרון, כאשר המשטרה השווייצרית ערכה פשיטות ומעצרים של בכירים נוספים הקשורים להתאחדות הכדורגל העולמית. בסך הכל חשודים בפרשה 16 בכירים מרחבי העולם.

בלאטר עצמו כבר פרש ביוני האחרון מתפקידו כנשיא פיפ"א, כמה ימים אחרי שנבחר אליו שוב, בפעם החמישית. פלאטיני הוזכר כמועמד המוביל לרשת אותו – וזה כבר ספק אם יקרה.