אובמה ומועצת הביטחון: "אסד חייב להתפטר"

המדינות המובילות במועצת הביטחון ניסחו קריאה שתגביר את הלחץ על הנשיא הסורי להתפטר: במקביל, הצהיר אובמה כי "לא יהיה שקט ושלום כל עוד הוא בשלטון". על המאבק מול דאע"ש אמר: "הם יהיו במנוסה, אנחנו נחסל את המנהיגים שלהם"

הצהרה לוחמנית. אובמה, ארכיון (רויטרס)

האם נסללה הדרך להחלפת השלטון בסוריה והפסקת הלחימה? מועצת הביטחון של האו"ם אישרה הערב (שישי) החלטה משמעותית, שקוראת להקמת ממשלת מעבר ולשיחות שלום בין הממשל לאופוזיציה כבר בחודש הבא - ובכך להחליף את שלטונו של אסד. מסרים דומים השמיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שהדגיש בתדרוך לעיתונאים: "לא יהיה שלום בסוריה בלי ממשל לגיטימי - ואסד כבר לא לגיטימי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אובמה קיים הערב את תדרוך העיתונאים האחרון לשנת 2015, במהלכו ענה לשאלות כתבים והתייחס למגוון סוגיות פנים וחוץ. במהלך מסיבת העיתונאים אמר אובמה: "כל עוד אסד הוא נשיא, סוריה לא תוכל להיות יציבה. הנשיא האמריקני טען כי אסד "איבד לגיטימיות בעיני רוב עמו" ולכן עליו לרדת מכסאו ולפנות את השלטון. אובמה הדגיש כי מדובר במהלך "הכרחי להפסקת שפיכות הדמים".

במקביל פורסם כי חמש המדינות בעלות זכות הווטו במועצת הביטחון הסכימו על טיוטה ל"מתווה להפסקת הסכסוך בסוריה". על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רוטירס, המתווה צפוי להיות מאושר על ידי 15 החברות  - ולכלול קריאה למשא ומתן בין ממשל אסד לאופוזיציה בחודש הבא תוך הפסקת האש. מטרת תקופה זו, על פי ההצעה, היא לגבש "ממשלת מעבר לגיטימית", בה אסד לא אמור לקחת חלק.

מועצת הביטחון של האו"ם (רויטרס)

במהלך מסיבת העיתונאים התייחס אובמה גם לאיום הטרור בתוך ארה"ב ואמר: "נעשה ככל יכולתנו כדי להיאבק בתופעה, אבל איננו יכולים תמיד לתפוס את היורים לפני הפעולה ולנחש את כוונותיהם". הוא הבהיר כי למרות הדיווחים על מערכות הביון המתקדמות, ארה"ב לא יכולה לרגל אחר כל ההודעות הקיצוניות שמפרסמים אחזריה. "מתקפות 'הזאב הבודד' הן אתגר מסוג חדש, אבל על האמריקנים לסרב להפוך למדינת הטרור".

בהמשך דבריו נשמע אובמה בטוח מאוד ביכולת הקואליציה בראשות ארה"ב לנצח את דאע"ש: לדבריו, "יש התקדמות עקבית וומוצלחת, אנחנו נביס אותם". עם זאת הוא הדגיש את המחיר הכבד שתדרוש התערבות צבאית קרקעיות, ולכן הדגיש כי הפעילות תמשיך להתבצע מהאוויר: "נביס אותם על ידי קטיעת קווי האספקה שלהם, הפסקת המימון, חיסול המנהיגים והריסת המבנה שלהם. הם עומדים להיות במנוסה".