בפעם השנייה בהיסטוריה: "כוננות אדומה" בבייג'ינג בשל זיהום אוויר כבד

זיהום האוויר הקשה בסין, ובבירה בייג'ינג בפרט, ממשיכה להקשות על חיי התושבים: הממשלה הודיעה כי משבת ועד יום שלישי תהיה "כוננות אדומה" בעיר, שפירושה השבתת בתי ספר ואיסור על נסיעת מכוניות בכבישים. זוהי הפעם השניה בהיסטוריה בה הוכרזה כוננות זו - הראשונה הייתה בתחילת החודש

כך זה נראה בתחילת החודש (רויטרס)

ממשלת סין התריעה בפני אזרחיה כי החל ממחר (שבת) ועד ליום שלישי תוכרז "כוננות אדומה" בחלקים נרחבים בצפון המדינה, לאור זיהום אוויר כבד הצפוי לשרור בהם. זוהי הפעם השנייה אי פעם בה הוכרזה כוננות ברמה כזו - הפעם הראשונה אירעה רק בתחילת החודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האזור שבו הזיהום צפוי להיות הכבד ביותר הוא הבירה בייג'ינג. רמת הזיהום, בהתאם לאינדקס הזיהום, עלול לעלות מעל ל-500. לשם השוואה, ברמת זיהום של 300 מומלץ שלא לצאת כלל ממבנים סגורים. בעקבות הכוננות, על מרבית הרכבים בבירה ייאסר לנסוע בכבישים, ובתי הספר יושבתו. גם אתרי בנייה לא יפעלו.

גם אתרי הבנייה יושבתו (רויטרס)

תושבי בייג'ינג מתחו לאחרונה ביקורת על הרשויות בטענה כי הן לא מכריזות על "כוננות אדומה" למרות רמות הזיהום הגבוהות בעיר, ובכך חושפים את התושבים לסכנות בריאותיות. השר להגנת הסביבה הודיע כי יפעל לענישה חמורה של סוכנויות שלא יכינו תוכנית חירום להתמודדות מהירה עם רמות זיהום חריגות.

בייג'ינג אינה העיר היחידה הסובלת מהבעיה - בשנגחאי, למשל, בתי ספר רבים אוסרים לחלוטין על פעילויות מחוץ לכותלי המבנים. ממשלת סין הודיעה לאחרונה כי לאחר עשרות שנות צמיחה חסרת רסן, תתחיל לפעול באופן נרחב לצמצום הזיהום באוויר, המים והקרקעות במדינה. סין היא אחת המעצמות החתומה על הסכם האקלים שהושג בפריז, ושעליו חתומות 195 מדינות.