סבא"א: נסגרה חקירת פיתוח הנשק הגרעיני של אירן, הפיקוח יימשך

ראש הסוכנות הבינלאומית של האו"ם, יוקיה אמאנו, הודיע כי "פעולות העבר" של טהרן בכל הנוגע לפיתוח הנשק הגרעיני שלה לא ייחקרו עוד, אך "הפיקוח יימשך". מוקדם יותר קבע האו"ם כי הניסוי שביצעה אירן באוקטובר היה בטיל שמסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני

הפיקוח על התכנית יימשך. ארכיון (רויטרס)

הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיעה היום (שלישי) כי החליטה לסגור את החקירה שאמורה הייתה לקבוע האם אירן פיתחה בעבר, או ניסתה לפתח נשק אטומי. לפני פחות משבועיים דוח של הסוכנות טען שלאירן הייתה תכנית סודית לפיתוח נשק גרעיני, וכעת אישר הדירקטוריון פה אחד את החלטה לסגור את תיק החקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסוכנות הודיעה כי סיימה את כל פעולות החקירה שביצעה ב-12 השנים האחרונות, בכדי לקבוע מה מטרותיה האמיתיות של התכנית. מסקנות חקירה זו אף היוו בסיס להמלצות שהעבירה סבא"א למעצמות במסגרת הסכם הגרעין עם אירן. למרות הפסקת החקירה, הבהירה הסוכנות כי תמשיך במלאכת הפיקוח על תכנית הגרעין האירנית.

בחודש יולי האחרון, בתום חודשים ארוכים של משא ומתן, אירן ושש המעצמות חתמו על הסכם לפיקוח ובקרה על תכנית הגרעין האינרית, בתמורה להסרת הסנקציות המוטלות על המדינה. במסגרת ההסכם, יימשך אמברגו על מכירת הנשק לאירן למשך חמש שנים נוספות והמעצמות יוכלו לחזור למדיניות הסנקציות בתוך 65 ימים בלבד, זאת אם יתברר שאירן לא עמדה בהתחייבויותיה.

במסגרת האחריות המוטלת על סבא"א, לקחה חלק הסוכנות בשיחות הגרעין בין אירן למעצמות ועליה הוטלה מלאכת הפיקוח על תכנית הגרעין האירנית ועל עמידת אירן בתנאי ההסכם שנחתם. ההודעה על המשך הפיקוח של הסוכנות על תכנית הגרעין, באה מספר חודשים לאחר שיו"ר סבא"א, יוקיה אמאנו, הזהיר כי הסוכנות צריכה יותר כסף כדי לממן את הפיקוח על אירן.

מוקדם יותר הודיע פאנל מומחים של האו"ם כי ניסוי הטילים אותו ביצעה אירן בחודש אוקטובר האחרון, היה ניסוי בטיל בליסטי שמסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני.