הקלה בהגבלות שהוטלו על פולארד?

עם שחרורו מבית הסוהר לאחר 30 שנות מאסר, הוטלו על המרגל היהודי ג'ונתן פולארד מגבלות קשות – בהן ענידת אזיק אלקטרוני ופיקוח שוטף אחר מחשבו האישי. במסגרת עתירה שהגיש הורתה שופטת מחוזי בארה"ב לוועדת השחרורים לספק הצדקות נוספות לתנאים ולקבוע האם עדיין יש בידיו מידע חסוי

פולארד מחוץ לביהמ"ש בניו יורק (רויטרס)

בדרך להקלה? שופטת מחוזית במנהטן הורתה לוועדת השחרורים לספק הצדקות נוספות לתנאים המגבילים שהוטלו על המרגל היהודי ג'ונתן פולארד - ששוחרר בחודש שעבר מהכלא לאחר שסיים לרצות מאסר של 30 שנה. הדיון התקיים במסגרת עתירה שהגיש פולארד נגד תנאי שחרורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי השופטת קת'רין פורסט, על ועדת השחרורים לספק בסיס ברור יותר להחלטה לחייבו לענוד אזיק אלקטרוני ולפקח אחר מחשבו האישי. בייחוד ביקשה השופטת מהוועדה להעריך האם פולארד עדיין מחזיק במידע חשאי.

"אם קיים מידע סודי שפולארד עלול למסור, התנאים המוגבלים עשויים להיות הכרחיים", אמרה השופטת. עם זאת ציינה כי אם ייקבע כי אין יותר בידי פולארד מידע חסוי, יש להקל בתנאי השחרור הנוקשים שלו.

פולארד ביום שחרורו (רויטרס)

לפני כשלושה שבועות אמר עורך דינו של פולארד כי "ההצדקה היחידה שנתנה ועדת השחרורים למגבלות אלה הייתה שהן 'נצרכות בכדי להרתיע מפעילות פלילית נוספת', אולם עצם השחרור של פולארד נבע מכך שהובהר כי אין כל סבירות לביצוע של עבירה נוספת".

לטענתם, אם לפולארד יש עדיין מידע מודיעני כלשהו בראשו, הרי שהוא כבר בן 30 שנה ואיננו רלוונטי: "לאחר שהגיעו למסקנות הללו והעניקו לפולארד שחרור מוקדם, הרי שהטענה שיש הצדקה להטיל עליו תנאים כה חמורים היא מגוחכת ומניפולטיבית".