מתיחות באירופה: חשודים נעצרו בז'נבה

המשטרה בז'נבה הודיעה כי עצרה שני חשודים ממוצא סורי לאחר שנמצא במכוניתם חומר נפץ. המעצר בא לאחר ההכרזה על העלאת הכוננות בעיר, בזמן שגורמי הביטחון באירופה ממשיכים במצוד אחר מבצע הפיגוע בפריז לפני כחודש

משטרת ז'נבה, ארכיון (רויטרס)

 חודש לאחר מתקפת הטרור בפריז והמתיחות באירופה מסרבת לדעוך. אתמול (שישי) הודיעו כלי התקשורת בשווייץ כי משטרת ז'נבה עצרה שני אזרחים סורים בעיר לאחר שחומרי נפץ נמצאו במכוניתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיווחים לא נמסר הרקע לאירוע, וגם לא פורסמו פרטיהם של החשודים מלבד מוצאם הסורי. יחד עם זאת, כבר אתמול הרשויות בעיר השוויצירית הודיעו על העלאת רמת הכוננות לרמה הגבוהה ביותר בעקבות מידע על הימצאות חשודים בפעילות טרור באזור. בתחילה דווח כי מדובר במעורבים במתקפת הטרור בפריז, אך המשטרה הפדרלית של שוויץ שללה זאת.

המהלך התבצע בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל בשוויץ שהעלה כי ארבעת החשודים שוהים בז'נבה, הסמוכה לגבול עם צרפת. המידע הספיק לרשויות המנהלות מצוד אחרי מבצעי הפיגוע בפריז בכדי להכריז על העלאת רמת הכוננות. 

"הקונפדרציה השוויצרית סיפקה מידע אודות החשודים ומשטרת ז'נבה עוסקת כעת באיתורם", נמסר ממחלקת הביטחון בעיר, בה הוקמו מחסומים בצירים הראשיים. עם זאת, על פי דיווחי הכוחות בעיר, לא ברור האם הם מאמינים כי לחשודים קשר ישיר למתקפה בפריז.

המחבל מהפיגוע בפריז נמלט לסוריה?

מעצרם של שני החשודים מתרחש בתקופה מתוחה במיוחד באירופה לאחר האירועים הקשים בפריז. גורמי הביטחון ביבשת מחפשים מאז אחר חשודים בביצוע המעשים שזיעזעו את העולם, וכל שביב מידע אודותיהם או כל התרעה בדבר אירוע טרור אפשרי - מביאה להעלאת הכוננות. מספר ימים לאחר הפיגוע בוצעו פעולות שמסוג זה בבריסל בבלגיה לחיפוש אחר חשודים במעורבות במתקפה.

כוחות הביטחון בבלגיה בחודש שעבר (אביגיל גוטליב)

בתוך כך, מתחזקת ההערכה כי אבדו עקבותיו של המחבל היחיד שהיה מעורב בשרשרת הפיגועים בפריז והצליח להימלט. שירותי המודיעין הצרפתיים פועלים תחת הנחת עבודה כי המחבל סאלח עבד אל סלאם כבר לא נמצא באירופה. גורם מהמטה ללוחמה בטרור בצרפת טוען כי עבד אל סלאם, המחבל היחיד שנותר בחיים בתום מתקפת הטרור, ברח לשטח סוריה. שירותי המודיעין עדיין מנסים לברר מה עלה בגורלו.