"יום הולדת שמח"- לכולם

חברת וורנר עשתה מיליונים לאורך השנים מתמלוגים על שיר ימי ההולדת הפופולארי. תביעת ענק דרשה מהחברה לשלם פיצויים משום שהזכויות לשיר אינן שלה. בתום משפט ממושך קבע השופט: השיר "יום הולדת שמח" הוא נחלת הכלל

החברה הרוויחה על השיר מיליונים בתמלוגים (רויטרס)

אולי לא ידעתם, אך השיר התמים "Happy Birthday to You", הגרסה האנגלית ל "היום יום הולדת" הישראלי, היה נתון במאבק משפטי ממושך. אמש (רביעי) הושג הסכם בעניין התביעה שהוגשה בארה"ב כנגד חברת "וורנר/צ'אפל" מבית "האחים וורנר" על הזכויות לשיר. השופט קבע: השיר הוא נחלת הכלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנת 2013 הוגשה תביעה שדרשה מחברת המוזיקה "וורנר/צ'אפל" לשלם פיצויים על שנים בהן גבתה תמלוגים שלא כחוק על השימוש בשיר הפופולארי בסרטים ובפרסומות, בטענה על זכויות יוצרים. ההסכם שהושג זונח את התביעה על החברה, אך הופך את המנון ימי ההולדת לנחלת הכלל, מה שאומר שכל אחד יוכל לעשות בו שימוש מבלי לחשוש מתביעה. השופט קבע כי חברת וורנר אינה בעלת הזכויות למילות השיר.

"בעוד שאיננו מסכימים עם החלטת בית המשפט, אנו מרוצים שהעניין הובא לפתרון", נמסר מחברת "וורנר/צ'אפל". המשפט זכה לתשומת לב תקשורתית מסביב לעולם משום שהשיר מושמע באופן כה תדיר, ורבים לא ידעו שהוא עדיין כבול בחוקים של זכויות יוצרים ועוד של תאגיד כה גדול.

לשיר היסטוריה מורכבת שמתחילה ב-1893 אז פורסם לראשונה תחת השם "בוקר טוב לכולם", שיר ילדים שנכתב על ידי צמד אחיות מקנטקי, ארצות הברית. המנגינה של השיר המקורי התגלגלה, עד שלבסוף הושרה עם המילים המוכרות מהשיר "יום הולדת שמח". הקשר של חברת וורנר לשיר נוצר כאשר המוציא לאור של האחיות מסר לחברה את הזכויות. אך על פי הטענה במשפט הזכויות לשיר מעולם לא היו בידיו של המוציא לאור, ועל כן גם לא יכול היה להעביר אותן לחברת וורנר.

אנשים ששרו את השיר בימי הולדת או באירועים פרטיים מעולם לא היו תחת איום של תביעה. אך בכל פעם שנעשה שימוש בשיר לצורך מסחרי כמו סרט או פרסומת, חברת וורנר הפעילה את זכויותיה על השיר ועל פי ההערכות הרוויחה כ-2 מיליון דולר מתמלוגים לאורך השנים.