ראש ממשלת טורקיה: "רוסיה מבצעת טיהור אתני בסוריה"

בהתבטאות חריפה וחריגה האשים ראש הממשלה הטורקי את מוסקבה בניהול מסע רדיפה נגד מוסלמים סונים בסוריה ובטיהור אתני באזור לטקיה. לדבריו, המתקפות הרוסיות בסוריה מחזקות את דאע"ש על חשבון ארגוני המורדים המתונים

האשמה חריפה. דאובוטולו (רויטרס)

המשבר בין אנקרה ומוסקבה רחוק מסיום וממשיך להחריף: ראש ממשלת טורקיה אחמט דאובוטולו האשים היום (רביעי) את רוסיה בכך שהיא מנהלת מסע רדיפה וטיהור אתני של מוסלמים בסוריה. דאובוטולו ציין כי הפעולות רוסיה בסוריה מחזקות את ארגוני הטרור הג'יהאדיסטים במדינה המשוסעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"רוסיה מנסה לבצע טיהור אתני בצפון לטקיה", ציין דאובוטולו. "המטרה של הרוסים היא להכריח את האוכלוסיה הסונית והטורקמנית, שאין לה יחסים טובים עם המשטר הסורי, לעזוב".

ראש הממשלה הטורקי ציין כי הפצצות הרוסים בסוריה רק מחזקות את לוחמי המדינה האסלאמית. לדבריו הרוסים מתמקדים במתקפותיהם דווקא בארגוני האופוזיציה המתונים בסוריה.

הסכסוך נמשך. פוטין וארדואן

סאגת הפלת המטוס: רוסיה האשימה את ארדואן בסחר עם דאע"ש

ההאשמה הטורקית מגיעה כשבוע לאחר ששר ההגנה הרוסי האשים את נשיא טורקיה ארדואן ובני משפחתו כי הם מעורבים בסחר נפט לא חוקי עם דאע"ש. השר, אנטולי אנטונוב, ציין כי אנשי המדינה האסלאמית מבריחים לטורקיה נפט דרך עירק וסוריה וכי ארצו מכירה לפחות שלושה מסלולים שדרכם מגיע הנפט.

"היום אנו מציגים חלק מהראיות שחשפנו, שמאשרות שהאליטות הטורקיות אחראיות לגניבת נפט משכנותיהן", אמר והדגיש כי בידי מוסקבה ראיות מוצקות לקשרים בין טורקיה לארגון הטרור.

במהלך הודעה לכלי התקשורת הציג משרד ההגנה הרוסי סרטון ובו נראית תקיפה מהאוויר של מסוף נפט של דאע"ש בסוריה. "טורקיה היא הלקוחה העיקרית של הנפט המוברח מעירק ומסוריה", אמר. "כמויות נפט גדולות, בהיקף של אלפי משאיות, נכנסות לתוך טורקיה מדי יום". לדבריו, את מרבית הנפט מוכרת טורקיה למדינות אחרות והיתר נותר במדינה.