ארה"ב: האירנים ביצעו ניסוי טילים

לאחר שדיפלומט מערבי דיווח על כך שאירן ביצעה ניסוי בטילים בליסטיים, מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי אם תמצא שהדיווח נכון היא "תגיב בהתאם". על פי הדיווח, הטילים בהם אירן ערכה ניסוי, יכולים לשאת ראש נפץ גרעיני לטווח של 1,900 קילומטרים

ארה"ב משגרת מסר מאיים לאירן (רויטרס)

גורם רשמי בארצות הברית אישר הלילה (רביעי) כי אירן ביצעה ניסוי בטילים בליסטיים בחודש שעבר. זאת לאחר הודעה מוקדמת יותר של מחלקת המדינה שהודיעה כי היא "בוחנת ברצינות" את הדיווחים על ניסוי בטיל לטווח בינוני - תוך הפרה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם. דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי אף הוסיף כי אם הדיווח יאומת, ארצות הברית "תגיב בהתאם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שגרירת ארה"ב לאו"ם סמנתה פאוורס אמרה גם היא כי ארצה עורכת "בדיקה משמעותית של התקרית" והוסיפה כי אם יתברר שאירן אכן ביצעה את הניסוי - ארצות הברית תעלה את הנושא לדיון בישיבת מועצת הביטחון הקרובה כדי לדון בתגובה אפשרית.

אמש דווח ברשת "פוקס ניוז" כי דיפלומט מערבי מסר שב-21 בנובמבר שיגרה אירן טיל בליסטי המונע בדלק נוזלי ובעל טווח של 1,900 קילומטרים. הטיל, שמסוגל לשאת ראש נפץ גרעיני, שוגר מאתר ניסוי בעיר הנמל שבהאר - סמוך לגבול בין אירן לפקיסטן.

כבר ב-2010 אסרה מועצת הביטחון של האו"ם על אירן לבצע ניסויים בטילים בליסטיים וגם לאחר החתימה ההיסטורית על הסכם הגרעין - אירן עדיין נדרשת להימנע מכך במשך שמונה שנים לפחות.