הבית הלבן: "לפסול מועמדות טראמפ"

מוושינגטון ועד לונדון השמיעו פוליטיקאים וכלי תקשורת ביקורת קשה על הצעתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות לעצור כניסת מוסלמים לארה"ב. במפלגתו של טראמפ התנערו, רה"מ הבריטי גינה ועיתון אמריקני אפילו השווה בין המיליארדר לאדולף היטלר

יממה לאחר קריאתו של דונלד טראמפ לעצור את כניסתם של מוסלמים לארצות הברית, פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית תקפו את המועמד הרפובליקני לנשיאות. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, תקף הערב (שלישי) את דבריו של טראפ, ואמר כי הם פוסלים את מועמדותו לנשיאות ארצות הברית. ארנסט אמר כי מדובר בהתבטאות רעילה ופוגענית ואף כינה אותה "בעלת איכויות של פח האשפה של ההיסטוריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין המתנגדים הבולטים להתבטאויותיו של טראפ היה ראש בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, שאמר כי אמירותיו אינן מייצגות את המפלגה הרפובליקנית. אפילו ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, פרסם הודעת גינוי ואמר כי מדובר בהתבטאות שגויה.

"חופש הדת הינו עיקרון בסיסי וחוקתי", הבהיר היום ראיין, שהתנער מחברו למפלגה. "זהו עיקרון מהותי שמאפיין את המדינה הזאת. אמירתו של טראמפ אינה מייצגת שמרנות. מה שהוצע על ידו אתמול אינו מייצג את עקרונות המפלגה".

ראש ממשלת בריטניה קמרון הבהיר מצדו כי "האמירות של טראמפ מפלגות, לא מסייעות ושגויות". גם המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון יצאה נגד ההתבטאות ושיתפה ברשתות החברתיות תמונה ובה כתבה: "תגידו לדונלד טראמפ ששנאה היא לא ערך אמריקני".

לא רק פוליטיקאים תקפו את טראמפ, אלא גם כלי התקשורת, שחלקם אף השוו בין טראמפ לבין היטלר. הבוקר פורסמו אלפי עותקים של העיתון "דיילי ניו" היוצא לאור בפילדלפיה, כשעל השער מתנוססת תמונתו תחת הכותרת: "הפיהרר החדש".

שער העיתון "דיילי ניו"

"אני לא שונה מרוזוולט"

בתוך כך, הגיב טראמפ לסערה שיצר והבהיר כי אין בכוונתו לחזור בו מהדברים. בריאיון שהעניק לתכנית "בוקר טוב אמריקה" של רשת ABC, הסביר המועמד לנשיאות כי קיבל את השראתו מהנשיא לשעבר רוזוולט. "מה שאני עושה לא שונה ממה שעשה רוזוולט", ציין טראמפ. "האנשים האלה רוצים לפוצץ את הערים שלנו. אנחנו חייבים להבין מה קורה".

בהשוואתו לרוזוולט התייחס טראמפ למעצרם של כ-100 אלף אזרחים אמריקנים בזמן מלחמת העולם השנייה, מרביתם ממוצא יפני, שהועברו למחנות הסגר לאחר המתקפה היפנית נגד הצי האמריקני בפרל הארבור בשנת 1941.

הבית הלבן: סתירה מוחלטת לערכים האמריקנים

אמש גינו בבית הלבן בחריפות את דבריו של טראמפ. "זו סתירה מוחלטת של ערכינו כאמריקנים - במגילת הזכויות שלנו מובטח חופש דת", אמר היועץ לביטחון לאומי בן רודס. לדבריו, הצעתו של טראמפ גם מהווה פגיעה בביטחון: "אנשי דאע"ש מנסים להציג את אמריקה כנלחמת באיסלם, וזה משחק לידיהם", הסביר.

גם איברהים הופר, מנהל המועצה ליחסים אמריקניים-איסלמיים, זעם על דבריו של המתמודד הרפובליקני. "אנחנו נכנסים למחוזות הפאשיזם", הטיח, "זה צריך להטריד לא רק מוסלמים-אמריקנים, אלא את כל האמריקנים, שמועמד רפובליקני מוביל יצא בהצהרה פאשיסטית שכזו".