טראמפ: "לא לאפשר כניסת מוסלמים לארה"ב"

המתמודד הרפובליקני המוביל לנשיאות ארצות הברית הצהיר כי בעקבות הטבח בסן ברנרדינו יש למנוע כליל כניסת מוסלמים למדינה - ועורר עליו את זעמם של רבים. ג'ב בוש הצהיר כי הוא "מעורער", בן קרסון הודיע כי "אין להפלות על רקע דת" וגם בבית הלבן גינו בחריפות: "סתירה מוחלטת לערכים האמריקניים"

המתמודד המוביל למועמדות הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית דונאלד טראמפ סיפק אמש (שני) אמירה שערורייתית במיוחד, כשהצהיר כי יש למנוע לחלוטין כניסת מוסלמים לארצות הברית. בהצהרה ששיחרר בעקבות הטבח בסן ברנרדינו הכריז טראמפ כי הוא מחוייב למניעה מוחלטת של כניסת מוסלמים לארצות הברית, שכן לדבריו לחלקים גדולים מהקהילה המוסלמית "שנאה עצומה כלפי אמריקנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ברור לכל שהשנאה היא מעבר לתפיסתנו. מהיכן ומדוע היא נובעת זה דבר שעלינו להבין - אבל עד שנעשה זאת, איננו יכולים להרשות לארצנו להיות קורבן של אנשים שמאמינים רק בג'יהאד", הסביר טראמפ את עמדתו. "אם אזכה בבחירות, נהפוך את אמריקה לנפלאה שוב".

ההצהרה הובילה לגל גינויים נרחב משני קצות המפה הפוליטית. "טראמפ מעורער, הצעות ה'מדיניות' שלו לא רציניות", צייץ בטוויטר המתמודד הרפובליקני ג'ב בוש, ואילו המתמודד בן קרסון הצהיר כי "אסור לברור מבקרים בהתאם לדת". קרסון הציע כי כל מי שנכנס לארצות הברית יירשם ויהיה תחת מעקב, הצעה מרחיקת לכת בפני עצמה.

הפיגוע בסן ברנרדינו, בשבוע שעבר (טוויטר)

הבית הלבן גינה: "פוגע בחופש הדת"

בבית הלבן גינו בחריפות את דבריו של טראמפ. "זו סתירה מוחלטת של ערכינו כאמריקנים - במגילת הזכויות שלנו מובטח חופש דת", אמר היועץ לביטחון לאומי בן רודס. לדבריו, הצעתו של טראמפ גם מהווה פגיעה בביטחון: "אנשי דאע"ש מנסים להציג את אמריקה כנלחמת באיסלם, וזה משחק לידיהם", הסביר.

גם איברהים הופר, מנהל המועצה ליחסים אמריקניים-איסלמיים, זעם על דבריו של המתמודד הרפובליקני. "אנחנו נכנסים למחוזות הפאשיזם", הטיח, "זה צריך להטריד לא רק מוסלמים-אמריקנים, אלא את כל האמריקנים, שמועמד רפובליקני מוביל יצא בהצהרה פאשיסטית שכזו".