הערכה: "הדוקר מלונדון פעל בהשפעת דאע"ש"

יומיים אחרי הפיגוע ברכבת התחתית הואשם הצעיר המוסלמי שפצע 3 בני אדם בניסיון רצח. בביהמ"ש נחשף כי המחבל החזיק תמונות של ארגון המדינה האסלאמית בנייד שלו. קמרון גינה את הפיגוע: "מתקפה מחרידה על ארצנו"‎‏

"למען סוריה" - ובהשפעת דאע"ש? המחבל שדקר שלשום (שבת) שלושה בני אדם בתחנת הרכבת התחתית של לונדון הואשם היום בניסיון רצח. בבית המשפט נחשף כי הדוקר, שצעק בעת התקיפה "זה למען סוריה", ככל הנראה פעל בהשראת ארגון הטרור הרצחני דאע"ש. התובעים הודיעו במהלך הדיון כי במכשיר הטלפון של התוקף נמצאו תמונות של ארגון המדינה האסלאמית - שמעידות על זיקה בינו לבין העמדות הרצחניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הדוקר המוסלמי הצעיר, מוהאידין מיר בן ה-29, הובא היום לבית המשפט והואשם בניסיונות רצח. המשטרה המקומית איתרה מספר תצלומים - בהם דגל דאע"ש ותמונות מסרטונים נוספים של ארגון הטרור - במכשיר הטלפון האישי שלו.

הוא נותר במעצר והוגדר כעציר מסוכן. התביעה האשימה אותו בפציעת עוברי אורח ובניסיון רצח של אחד מהם, גבר בן 56, שנפצע באורח קשה ונותח - ובשלב זה לא נשקפת סכנה לחייו. בכתב האישום נטען כי מיר הכה את האיש ובעט בו מספר פעמים, לפני שניסה לשסף את צווארו ואיים על עוברי אורח אחרים. התקיפה כולה הוגדרה כמעשה טרור. הפצוע נותח במשך כחמש שעות לאחר שסבל מחתך עמוק.

בעקבות הפיגוע הוגברה הכוננות בלונדון, ובכיר במשטרה המקומית הדגיש: "ביטחון הציבור והנוסעים הוא העדיפות העליונה שלנו, ואנו מקצים עוד ועוד שוטרים לצורך המטרה - כמו גם מערך שלם של מצלמות, כלבנים ומאבטחים. אנו קוראים לציבור לשמור על רוגע ועירנות". ראש הממשלה הבריטי דייוויד קמרון כינה את המעשה "מתקפה נפשעת על אדמת ארצנו".

תיעוד ההשתלטות על המחבל

הערכה באירופה: "דאע"ש מנסה לתקוף את בריטניה"

המחבל המוסלמי בן ה-29 הספיק לדקור שלושה בני אדם – אחד במצב קשה ושניים במצב קל – ליד מכונות הכרטיסים של תחנת הרכבת התחתית לייטונסטון. אתמול פורסם סרטון בו נראים רגעי ההשתלטות על המחבל: הסכין שאחז בידו המחבל נשמטה מידו רק אחרי שכבר שכב על רצפת התחנה, מנוטרל ומחושמל. הסרטון מתעד את ההשתלטות על המחבל כולה וצולם ממרחק מטרים בודדים.

אחד מאנשי כוחות הביטחון שפעלו לנטרל אותו הפעיל אקדח טייזר לעברו כמה פעמים, תוך שהוא קורא לו להשליך את הסכין. אבל גם במהלך הפגיעה בו, המשיך המחבל לנופף בסכין, כשברקע נראים אזרחים נמלטים מהמקום.

בסוף הכניע הטייזר את המחבל. הוא קרס על הרצפה תוך שהוא ממשיך לנופף בסכין – עד שגם היא נפלה מידו. המחבל עצמו זעק במהלך התקיפה: "זה בגלל סוריה", מה שאיפשר למשטרה לקבוע מיד כי מדובר בפיגוע טרור.

לאחר הפיגוע הזהיר גורם אירופי כי "קיים מידע מודיעיני, לפיו דאע"ש מנסה לתקוף את בריטניה". הבכיר האירופי אמר לרשת CNN כי התקבל מידע לפיו מתקפת הטרור בפריז "היא רק השלב הראשון" ובריטניה עלולה להיות היעד הבא. הצטרפות בריטניה לקואליציה נגד דאע"ש, הסביר, מגבירה את הסיכון לפעולות נקם מצד ארגון הטרור. דברים דומים אמר בכיר בריטי בשבוע שעבר, שהזהיר כי הבריטים עלולים להיות "הבאים בתור".