אובמה מבהיר: "נתגבר על הטרור, נחסל את דאע"ש"

נשיא ארצות הברית נשא נאום מיוחד מהבית הלבן, זאת בעקבות פיגוע הירי בקליפורניה בשבוע שעבר, בו נרצחו 14 בני אדם. במהלך הנאום הבטיח אובמה כי הממשל ימשיך להיאבק בטרור, אך יחד עם זאת הבהיר כי ארצות הברית לא תיגרר למלחמה קרקעית מול המדינה האסלאמית

"האיום מפני הטרור הוא אמיתי, אך אנחנו נתגבר גם עליו" - כך אמר נשיא ארצות הברית ברק אובמה בנאום מיוחד שנשא הלילה (שני) לאומה, בעקבות מתקפת הטרור בפריז ואירוע הירי בסן ברנרדינו שבקליפורניה. "אנחנו נהרוס את דאע"ש וכל ארגון אחר שמנסה לפגוע בנו", הבהיר הנשיא האמריקני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות תחושת הפחד שנוצרה ברחוב האמריקני, פנה אובמה בנאומו מהבית הלבן לציבור בארצות הברית בכדי לנסות להרגיע במעט את הרוחות. במסגרת הנאום, ביקש אובמה ליידע את אזרחי ארצו על המאמצים המתמשכים של הממשל במאבקו נגד הטרור, בעיקר נגד ארגון המדינה האסלאמית ששלח זרועותיו מהמזרח התיכון לאירופה ולארצות הברית. בעבר נשא נאומים דומים אחרי דליפת הנפט העצומה במפרץ מקסיקו ועם ההכרזה על סיום המלחמה בעירק.

בתחילת דבריו התייחס אובמה להתקדמות חקירת אירוע הירי וכינה אותו כ"מעשה טרור שנועד לרצוח חפים מפשע". יחד עם זאת, אובמה ציין כי על פי המידע שהצטבר בקרב חוקרי ה-FBI, שני הרוצחים לא השתייכו או נתמכו על ידי ארגון טרור אלא עברו דרך "הנתיב האפל של הקצנה".

"לטרור יש פנים חדשות", הוסיף אובמה. "המפגעים החלו לבצע פעולות פחות מסובכות, כמו ירי המוני. קבוצות כמו דאע"ש מנצלות את הכאוס בעירק ובסוריה, ועושות מאמצים גדולים על מנת להרעיל את מוחותיהם של רבים. כיום הטרור התפתח לשלב חדש. אני יודע שאחרי כל כך הרבה מלחמות, אמריקנים רבים שואלים אם אנחנו נתקלים בסרטן שאין לה תרופה מידית, האיום מהטרור הוא אמיתי, אבל אנחנו נתגבר גם על זה".

"תקיפות מהאוויר וחימוש מתונים, לא לתקיפה מהקרקע"

בהמשך הסביר אובמה כי ארצות הברית תמשיך במלחמתה בטרור, אך לא תפעיל חיילים על אדמת סוריה ועירק ("מגפיים על הקרקע"). הוא הסביר כי ההפצצות האוויריות של מטרות דאע"ש במזרח התיכון יימשכו לצד חימוש ואימון קבוצות הנלחמות בארגון על הקרקע, וציין כי ארצות הברית לא תיגרר למהלך קרקעי. כמו כן קרא אובמה לקונגרס לאשר את המשך הפעילות האווירית של הקואליציה בראשות ארה"ב.

צעד נוסף עליו הכריז אובמה הוא סיכול אמצעי המימון של ארגוני הטרור. הוא אף הוסיף כי ארצו תפעל למען הפסקת האש בסוריה שתאפשר "למקד את הלחימה נגד ארגון המדינה האסלאמית", לדבריו.

תכננו מתקפות נוספות? טשפין מאליק וסייד פ (רויטרס)

בתוך כך הדגיש הנשיא האמריקני כי המלחמה של ארצות הברית היא אינה נגד האסלאם אלא נגד מפגעי הטרור. "אסור לנו לפנות אחד נגד השני בכך שניתן לקרב הזה זהות של 'מלחמה בין ארה"ב לבין האסלאם'", אמר. "מוסלמים אמריקנים הם חברים שלנו, השכנים שלנו, חברינו לעבודה, ספורטאים נערצים וכן גם מוכנים למות למען ארצנו. אנו חייבים לזכור את זה".

החשד: היורים תכננו פיגועים נוספים

הרשויות בארצות הברית ממשיכות לבדוק את הרקע למסע הירי בסן פרננדיניו שבקליפורניה כפעולת טרור. בקרב החוקרים הולכת ומתגבשת ההערכה כי בני הזוג המפגעים, שרצחו 14 בני אדם ופצעו עוד 21, תכננו לבצע מתקפות נוספות על אדמת ארצות הברית.

בכיר בממשל האמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי כמות כלי הנשק ואמצעי הלחימה שנמצאו ברשותם של המפגעים טשפין מאליק (29) וסייד פארוק (28) מצביעה על כך שתכננו יותר מאירוע אחד. מאליק, שנולדה בפקיסטן וגדלה בערב הסעודית, מעוררת את עיקר תשומת הלב של החוקרים - שמעריכים כי היא אף הובילה לתהליך ההקצנה של בעלה.

פצועים מחוץ לזירת הירי (רויטרס)

קרובי משפחתה של מאליק בפקיסטן סיפרו כי התרשמו שזנחה את האסלאם המתון והקצינה לאחר שעברה לערב הסעודית כפעוטה. ב-2007 שבה לפקיסטן ולמדה שם רוקחות. לורטה לינץ', התובעת הכללית של ארצות הברית, אמרה היום כי לרשויות במדינה אין כל ראיות לכך שהיורים היו חלק מתא טרור גדול יותר.

היא הבהירה כי סוכנויות המודיעין האמריקניות פועלות בשיתוף פעולה עם סוכנויות מודיעין זרות בניסיון לאסוף כמה שיותר מידע אודות היורים. "אנו מנסים ללמוד כל מה שניתן עליהם", אמרה לינץ'. "אנחנו מנסים להבין הכל על החיים שלה ומה הניע את שניהם. זה יהיה תהליך ארוך ומתיש".

בארה"ב אומרים אומרים שטרם התבררה מידת הקשר של בני הזוג לדאע"ש, אך משוכנעים שלכל הפחות הם שאבו מהם השראה לביצוע הפיגוע. זמן קצר לפני הפיגוע מאליק אף פרסמה בפייסבוק הצהרת נאמנות לארגון המדינה האסלאמית.