סין: מחאת שואב האבק

בזמן שבירת סין שקועה בזיהום אוויר כבד ומתמשך, אמן מקומי החליט למחות על המצב בדרך יצירתית. במשך 100 ימים שאב אבק מרחובות העיר, ואת מה שצבר הפך ללבנה לבנייה. "הזכות לנשום היא זכות בסיסית שנמנעת מאיתנו", הסביר. צפו

אמן סיני בילה 100 ימים בצעידה ברחובות המאובקים של בייג'ינג עם שואב אבק ענק, כשהוא שואב חלקיקים של אבק מהאוויר. את האבק שצבר במשך 100 ימים של שאיבה הפך ללבנה, במטרה לעורר את המודעות לנזקי זיהום האוויר בסין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הפעולה הזאת, בה אני בכל יום מוציא את שואב האבק לרחובות בכדי לשאוב אבק מהאוויר היא כמו האגדה על סיזיפוס שדחף סלע במעלה ההר", אמר האמן המכנה עצמו נוט בראדר. "הרבה אנשים ראו את זה וחשבו לעצמם שזה מגוחך. אני חושב שמה שמגוחך באמת היא העובדה שאנו לא מסוגלים לנשום אוויר נקי לנשום היא זכות בסיסית שנמנעת מאיתנו".

סין הכריזה "מלחמה על זיהום האוויר" בשנה שעברה לאחר התפרצויות של זיהום קיצוני בבייג'ינג. בזמן שמנהיגי העולם הגיעו לוועידת האקלים בפריז, בבירת סין הוכרזה רמה "כתומה" של זיהום, הרמה השנייה בחומרתה. הערפל שנוצר כתוצאה מהזיהום גרם לסגירת כבישים, עיכוב בפרויקטים של בנייה והתרעות לציבור להישאר בבתיהם.

האבק הפך ללבנה (רויטרס)

המדינה התחייבה לצמצם את השימוש בפחם ולהפחית בפליטת מזהמים מתעשייה, אך מומחים טוענים שלא תצליח לעמוד ביעדים אלו לפני שנת 2030. באשר לאמן, הוא מאמין שהאשמה במצב היא לא הממשלה או המפעלים המזהמים, אלא בעיה חברתית הקשורה בהתמכרות האזרחים לדברים חומריים.

את הלבנה שיצר מהאבק ששאב שילב באחד המבנים בעיר, אך סירב לחשוף את מיקומה במטרה "להעלים אותה בין המון לבנים אחרות".