החשש: דאע"ש תפגע שוב בבריטניה

אמש חזר פיגוע הטרור ללונדון: אדם חמוש בסכין תקף עוברי אורח סמוך לתחנה בבירה הבריטית ופצע שלושה מהם. המשטרה המקומית הודיעה: "זה אירוע טרור". בכיר אירופי מזהיר: יש איומים מפורשים נגד בריטניה בגלל כוונתה להיאבק בדאע"ש

כוננות גבוהה בבריטניה (רויטרס)

אחרי פריז, לונדון על הכוונת? אמש (שבת), לאחר שנתיים שקטות יחסית, בוצע פיגוע טרור ברכבת התחתית בלונדון - אחד מהסמלים הבריטים המובהקים. בפיגוע נפצעו שלושה בני אדם לפני שהמחבל נעצר, והמשטרה המקומית הודיעה כי הדקירה נחקרת כטרור. על רקע המתקפה, בכיר אירופי מזהיר: "יש מידע על כך שדאע"ש מנסה לתקוף את בריטניה". גורם בבריטניה הודיע כי רמת הכוננות הועלתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבכיר, שהתראיין בעילום שם לרשת CNN, אמר כי התקבל מידע לפיו מתקפת הטרור בפריז "היא רק השלב הראשון", ובריטניה עשויה להיות היעד הבא. הצטרפות בריטניה לקואליציה נגד דאע"ש למעשה מגבירה את הסיכון, לדבריו, לפעולות נקם מצד ארגון הטרור. דברים דומים אמר בכיר בריטי בשבוע שעבר, שהזהיר כי "אנחנו עלולים להיות הבאים בתור".

בשלב זה לא התקבל איום קונקרטי המצביע על מיקום ועיתוי של מתקפות טרור בבריטניה, אך הרשויות במדינה מתייחסות לאיום ברצינות ומגבירות את דריכות הכוחות המבצעיים. טרם התברר האם המפגע מלונדון פעל בהשראת או הכוונת דאע"ש: על פי עדי ראייה, הוא צעק במהלך הדקירות "זה למען סוריה" והחל לשסף את צווארו של אחד הנוסעים.

לונדון ידעה בעבר מתקפות טרור על אדמתה - בהן הפיגוע ברכבת התחתית ב-2005 ועריפת ראשו של החייל לי ריגבי ב-2013 - ובשנים האחרונות אף סוכלו מספר פיגועים. כעת החשש הוא שבודדים נוספים, צעירים מוסלמים מוסתים, ינסו לבצע פיגועים נוספים בתגובה לפעילות הבריטית נגד דאע"ש. במקביל, נחשף הלילה כי יחידת הקומנדו הבריטית - ה-SAS - סייעה לחסל את "הפנים של דאע"ש", ג'ון הג'יהאדיסט.

מעצר החשוד (התקשורת הבריטית)

המשטרה הבריטית: "לשמור על עירנות"

על פי הדיווחים מבריטניה, האיש שהחזיק בידיו מצ'טה, הצליח לדקור שלושה בני אדם ולגרום לפציעתו האנושה של אחד מהם בטרם נעצר על ידי כוחות הביטחון המקומיים שהוזעקו לזירה.

"אדם שעמד בכניסה לתחנה החל לתקוף אנשים שיצאו ממנה", סיפר אחד מעדי הראייה לרשת סקיי ניוז הבריטית. כוחות של הסקוטלנד יארד שהגיעו לזירה הצליחו להשתלט על החשוד באצעות אקדח "טייזר", ולהעבירו כעבור זמן קצר להמשך חקירה. ה"דיילי מייל" הבריטי דיווח כי התוקף הוא אדם בן 29, שלא היה מוכר לרשויות עד כה. החוקרים הודיעו כי מדובר במקרה טרור וקראו לציבור לשמור על עירנות.