ביהמ"ש בדרום אפריקה חזר בו: פיסטוריוס אשם ברצח

האצן המפורסם שירה בחברתו והואשם בתחילה בגרימת מוות ברשלנות, הורשע היום ברצח - זאת לאחר שבית המשפט בדרום אפריקה קיבל את ערעור המדינה בתיק. השופטת המחוזית צפויה לגזור את דינו מחדש

האצן שהורשע ברצח. פיסטוריוס (רויטרס)

רצח את חברתו - ולא ירה בה בשוגג: בית המשפט העליון בדרום אפריקה הכריע היום (חמישי) שהאצן אוסקר פיסטוריוס הרג בכוונה תחילה את חברתו הדוגמנית ריבה סטינקאמפ בחג האהבה בפברואר 2013.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביהמ"ש קיבל את ערעור המדינה, ביטל את הרשעתו של פיסטוריוס בגרימת מוות ברשלנות - והרשיע אותו ברצח. על פיסטוריוס נגזרו תחילה 5 שנות מאסר בית בפיקוח - אולם כעת, לאחר שינוי סעיף האישום, עונשו צפוי להשתנות לאחר שהשופטת המחוזית תגזור את דינו מחדש.

בספטמבר 2014 קבע בית המשפט העליון בפרטוריה כי לא ניתן להרשיע את האצן אוסקר פיסטוריוס ברצח בכוונה תחילה של חברתו - בשל חוסר בראיות. השופטת ת'וקוזילה מאסיפה קבעה אז כי המדינה לא הצליחה להוכיח רצח בכוונה תחילה. לאחר מכן, התייחסה השופטת לעדים ואמרה כי חלקם "התקשו להפריד בין העובדות לבין מה ששמעו מהתקשורת".

פיסטוריוס וסטינקאמפ. ארכיון (רויטרס)

"זה מוזר שאיש לא שמע את פיסטוריוס צועק", הוסיפה השופטת והעריכה שהצעקות של האצן, שנועדו לדבריו להרתיע את הפורץ לכאורה - נשמעו רק לאחר היריות. "הצעקות היחידות שנשמעו הן של הנאשם, אני לא מבינה מדוע פיסטוריוס צעק", תהתה. בנוסף, מתחה השופטת ביקורת על עדותו וטענה כי הוא היה "עד גרוע מאוד" שהתחמק מלענות על שאלות, ואף דחתה את הטענה שהיה לא שפוי בזמן הירי. היום, כאמור, שונתה ההחלטה - ופיסטוריוס הורשע ברצח.

משפט מתוקשר ומלא בדמעות

משפטו של פיסטוריוס נמשך 41 יום, שהיו מלאים בדמעות ובעדויות קשות בעד ונגד האצן. במהלך הדיונים בבית המשפט, שהועברו בשידור ישיר לכל בית בדרום אפריקה, פרץ פיסטוריוס לא פעם בבכי כשתיאר את שאירע באותו יום.

בשל מצבו הנפשי של האצן, אסר בית המשפט לצלם את עדויותיו. לטענת התביעה, מדובר בהצגה גדולה אך לדברי סנגוריו של פיסטוריוס לא ניתן לזייף פוסט-טראומה בצורה חריפה שכזו. "אני לוקח את האשמה על שלקחתי את חייה", סיפר על דוכן בית המשפט.