הטבח בקליפורניה: בני זוג רצחו 14 בני אדם במסיבה

סייד פארוק ובת זוגו טשפין מאליק ירו בתוך מרכז לבעלי מוגבלויות בקליפורניה, במקום שבו נערכה מסיבה של עובדי מחלקת תברואה של המחוז. פארוק היה עובד במחלקה. הוא ובת זוגו חוסלו. חשוד נוסף נעצר, הרקע לאירוע נבדק

טבח בקליפורניה: שני חשודים בביצוע הירי אמש (רביעי) במעון לבעלי מוגבליות בסן ברנרדינו מזרחית ללוס אנג'לס, חוסלו בחילופי אש עם כוחות משטרה, כך אישר השריף המקומי, שמסר כי החשודים שחוסלו הם סייד פארוק, ילד ארה"ב בן 28 וטשפין מאליק, בת 27 - בעל ואישה והורים לתינוקת בת חצי שנה. שניהם נהרגו במהלך המצוד שניהלו אחריהם השוטרים. אדם נוסף נעצר לאחר שנראה נמלט מזירת אירוע הירי, אולם טרם התברר אם יש לו קשר למעשים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפחות 14 בני אדם נורו למוות ועוד 17 נפצעו באירוע הירי, לאחר שעל פי החשד שלושה יורים נכנסו לאולם שנשכר על ידי מחלקת התברואה של המחוז על מנת לערוך בו מסיבה. נשיא ארה"ב ברק אובמה עודכן במקרה הירי. לפי הרשויות, 10 מהפצועים במצב אנוש, ועוד שלושה במצב קשה.מחקירה ראשונית עולה כי הירי בוצע על ידי אחד מעובדי המחלקה ששהו באולם שבו בוצע הירי. היורה, סייד פארוק, עזב ככל הנראה את הכינוס שנערך באולם בעקבות ויכוח כלשהו וחזר עם עוד אדם אחד או שניים כשהם חמושים ברובים ובאקדחים ופתחו בירי. אביו של פארוק תיאר בכלי התקשורת את האמריקנים את בנו כ"מוסלמי אדוק".

מפרטים שסיפרו בני משפחתו של פארוק, הוא נסע לאחרונה לסעודיה - וכשחזר, הוא נישא למאליק אותה הכיר ברשת. "לא האמנו כששמענו שהוא החשוד בירי", סיפר גיסו, "אני בהלם שדבר כזה בכלל קרה. דיברתי איתו בשבוע שעבר והכל היה נראה שגרתי. אני כואב כל כך על התוצאות הקשות של הירי הזה".

חילופי אש בין המשטרה לחשודים (רויטרס)

תושבי האזור נקראו על ידי אנשי ה-FBI להישאר בבתיהם. לדברי השריף, ג'ארד בורגוואן, "היורים פעלו כמו כוח משימה. הייתה להם כוונה, והם פעלו במטרה מסוימת". עם זאת, הוא הוסיף במסיבת עיתונאים כי "לא ברור אם זה אירוע טרור".

סן ברנרדינו נחשבת לעיר שלווה המונה 200 אלף תושבים, הממוקמת כ-100 קילומטרים מלוס אנג'לס. הטבח בוצע ב-Inland Regional Center - מרכז המספק שירותים לבעלי מוגבלויות, ובסמוך למתחם יש מגרש גולף ומספר בתי ספר. ראש מחוז סן ברנרדינו, קרלי דיוויס, אמר בהודעה לתקשורת: "לבנו עם המשפחות, אני קורא לתושבים לשמוע לאנשי הביטחון. היו קורבנות בירי הזה. אני יודע שהמרכז הזה דואג לאנשים".

לווינה ג'ונסון מהנהלת המרכז סיפרה לרשת CNN על התחושות הקשות: "זה אירוע טראומטי עבורנו. ניהלנו פגישה לקראת החגים כשהיורה או היורים התחילו לירות. עד כמה שאני יודעת, הצוות שלי בסדר. מפנים את כולם. הירי היה במרכז הכינוסים, לדעתי היה שם אירוע או כנס של אנשי שירותי בריאות, ואז הופעלה אזעקה".

עדים שברחו מהמתחם סיפרו כי הירי התבצע בזמן אירוע שנערך לבעלי המוגבלויות שמטופלים במקום, סמוך לשעה 12 שעון מקומי. החמושים נכנסו למתחם עם שכפ"צים ומסכות סקי - ולאחר מכן נמלטו מהזירה ברכב שחור.

"היו יריות לכל עבר"

פצועים רבים פונו מהזירה על גבי אלונקות ופונו לבתי החולים באזור, ועל פי ההערכות יש עשרות פצועים בזירה. אחד מעדי הראייה סיפר ל-CNN: "הוא נכנס והתחיל לירות לכל עבר, ראינו גופות על הרצפה ואנשים מוצאים על אלונקות". ממשרד השריף נמסר כי ייתכן שמדובר אפילו בשלושה יורים "חמושים ומסוכנים".

מפת אזור מתקפת הירי

עובדת במקום, שלא הגיעה לעבודה, סיפרה שבמוסד יש מרפאה לאנשים רפי שכל, ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים שצריכים עזרה. "העובדים עברו תרגילים למקרה של יורה פעיל בשנה שעברה והם עונדים תגים", הוסיפה.

ילדי בתי הספר הסמוכים נעלו עצמם בבניין

קריסטין קראוס, מורה בבניין בית ספר סמוך, שוחחה עם רשת CNN ואמרה: "התקשרנו למשטרה כששמענו יריות. אנחנו נעולים בבניין, העדיפות הראשונה שלנו היא הגנה על הילדים כאן, זה הכי חשוב". היא סיפרה כי בבניין יש מרכז שמספק שירותים לאנשים עם צרכים מיוחדים, וחלק מילדי בית הספר הולכים מדי פעם לאותו מקום.

הירי בקליפורניה מגיע פחות משבוע לאחר אירוע ירי נוסף שזעזע את ארה"ב, בו חמוש נכנס למתחם לתכנון הורות (מכון הפלות) בקולורדו ספרינגס, רצח שלושה בני אדם ופצע תשעה. בחודש אוקטובר אדם חמוש רצח תשעה בני אדם בקולג' באורגון וביוני ירה חמוש לבן בתשעה מתפללים שחורים בכנסייה בדרום קרוליינה.

אובמה: להתאחד כדי למנוע מעשי רצח בנשק חם

נשיא ארה"ב ברק אובמה עודכן על האירוע במהלך ריאיון לרשת CBS:, ואמר כי "אנחנו לא יודעים מספיק על האירוע, אבל ידוע לנו שיש נפגעים ולבנו יוצא אל משפחותיהם‎. אנחנו יודעים שיש תופעה של ירי במדינה הזו, שאין לה מקביל באף מדינה אחרת".

"על שתי המפלגות להתאחד כדי למנוע את המצב הזה ואסור לנו להשלים איתו", הוסיף הנשיא. דברים דומים אמרה המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון: "אסור לנו לקבל אירועים כאלו כנורמליים. עלינו לפעול כדי לעצור אלימות מכלי נשק עכשיו".

עמית ולדמן, ערד ניר, ירון שניידר, אסף יחזקאלי, אלעד שמחיוף ומיקי לוי השתתפו בהכנת הידיעה.