האו"ם: "אירן לא פיתחה גרעין מאז 2009"

דוח חדש של האו"ם קובע כי אירן החלה בפיתוח גרעיני עוד לפני 2003, אך בלמה את התכנית כבר לפני שש שנים. המסמך, שגובש גם על סמך מודיעין מישראל, מכין את הקרקע להסרת הסנקציות מצד המערב

מתקן הגרעין בפרצ'ין, ארכיון (פליאד - אירבוס דיפנס)

דוח חדש על אירן - עם תגליות מפתיעות: סוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית (סבא"א) דיווחה הערב (רביעי) כי טהרן התחילה בפיתוח של תכנית הגרעין עוד לפני סוף 2003, בניגוד לדיווחים שפורסמו בעבר. עם זאת, הדוח קובע כי כבר ב-2009 נבלם למעשה הפיתוח הגרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא ידוע כיצד הדוח ישפיע על מדיניות המעצמות כלפי טהרן, שמקווה כי הסנקציות יוסרו בהקדם, אך ההערכה היא כי הדוח יסייע במעבר לשלבים הבאים בהסכם כבר בינואר. סגן שר החוץ האירני עבאס אראקצ'י צוטט בארצו בתגובה לדוח: "זה מוכיח שלתכנית שלנו לא היה מימד צבאי".

במסמך מסווג שפורסם בסוכנויות הידיעות נכתב כי "מגוון של פעילויות רלוונטיות לפיתוח של אמצעים גרעיניים נפיצים בוצעו באירן לפני למעלה מעשור, כחלק ממאמץ מתואם". פקחי הסוכנות הדגישו כי לא זיהו פעולות מתקדמות יותר לאחר מ-2009: "אין ראיות לכך שהיא המשיכה בפיתוח, הן לא התקדמו מעבר למחקר מדעי וישים".

כמו כן, טענו בסבא"א, אירן רכשה בעבר טכנולוגיות מתקדמות - אך כאמור הפסיקה לעשות זאת לפני כשש שנים. על פי הדיווח, המסמך בוסס גם על מידע מודיעיני שסיפקו ארה"ב וישראל. לפי ההערכות, המסמך "מכין את הקרקע" לקראת הסרת כל הסנקציות.

בדרך להסרת הסנקציות? רוחאני (רויטרס)

נתניהו: הדוח חושף את ההונאה האירנית

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הדוח "מוכיח מעל לכל ספק שאירן הפעילה תוכנית סודית לפיתוח נשק גרעיני, גם אחרי שנת 2003, כפי שאמרה ישראל. בנוסף חושף הדוח את טכניקות ההונאה וההסתרה של אירן בכל הקשור לתוכניתה הגרעינית. הדוגמה הבולטת ביותר לכך היא בהתנהלות סביב המתקן בפרצ'ין שממנו ניסו האיראנים להעלים ולטשטש ראיות לפעילותם האסורה".

"ישראל מצפה מהקהילה הבינלאומית להמשיך ולהעמיק את החקירה באמצעות סבא"א בתחומים אלה", הדגישו בלשכת נתניהו, "ולהפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לוודא שאירן לא תוכל לבנות בחשאי נשק גרעיני. ללא מיצוי חקירה זו העולם לא יידע להיכן הגיעה התכנית החשאית של אירן ומה הסטטוס הנוכחי שלה".

דוח קודם קבע: "החלו לפרק צנטריפוגות"

לפני כשלושה שבועות נחשף בסוכנות הידיעות "רויטרס" מסמך מסווג של האו"ם, שחשף כי הממשל בטהרן החל להסיר צנטריפוגות להעשרת אורניום מהאולם המרכזי במתקן הגרעין נתנז.

הדוח הקודם קבע, עם זאת, שאירן הגדילה את מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה בחודשים האחרונים, למרות שאירן אמורה להקטין באופן משמעותי את המאגר על פי ההסכם. עוד קבעה סוכנות האו"ם בדוח כי אירן קיצצה גם את הטכנולוגיה הגרעינית - ובכך עומדת בשלב זה ביעדי ההסכם שנחתם עם המעצמות.

בחודש שעבר הודיע ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן, עלי אכבר סלאחי, כי ארצו החלה בשלבים ראשוניים ליישום ההסכם שנחתם בינה לבין המעצמות. סלאחי ציין כי אירן החלה בסדרת פעולות שמטרתן צמצום כמות הצנטריפוגות הפועלות בשטחה