רוסיה: ארדואן סוחר בנפט עם דאע"ש

כשבוע וחצי לאחר הפלת המטוס הרוסי בגבול טורקיה-סוריה, הידרדרות נוספת ביחסים בין שתי המדינות: שר ההגנה הרוסי האשים כי נשיא טורקיה ובני משפחתו מנהלים עסקים לא חוקיים עם ארגון הטרור דאע"ש. לדבריו, בידי רוסיה ראיות מוצקות לטענות

החמרה נוספת ביחסים. פוטין וארדואן (רויטרס)

עליית מדרגה בעימות הדיפלומטי: נשיא טורקיה ארדואן ובני משפחתו מעורבים בסחר נפט לא חוקי עם דאע"ש - כך האשים היום (רביעי) שר ההגנה הרוסי אנטולי אנטונוב. היחסים בין אנקרה למוסקבה מצויים בשפל מאז שטורקיה הפילה מטוס רוסי בגבול עם סוריה לפני כשבוע וחצי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אנטונוב ציין כי אנשי המדינה האסלאמית מבריחים לטורקיה נפט דרך עירק וסוריה וכי ארצו מכירה לפחות שלושה מסלולים שדרכם מגיע הנפט. "היום אנו מציגים חלק מהראיות שחשפנו, שמאשרות שהאליטות הטורקיות אחראיות לגניבת נפט משכנותיהן", אמר והדגיש כי בידי מוסקבה ראיות מוצקות לקשרים בין טורקיה לארגון הטרור.

במהלך הודעה לכלי התקשורת הציג משרד ההגנה הרוסי סרטון ובו נראית תקיפה מהאוויר של מסוף נפט של דאע"ש בסוריה. "טורקיה היא הלקוחה העיקרית של הנפט המוברח מעירק ומסוריה", אמר. "כמויות נפט גדולות, בהיקף של אלפי משאיות, נכנסות לתוך טורקיה מדי יום". לדבריו, את מרבית הנפט מוכרת טורקיה למדינות אחרות והיתר נותר במדינה.

"על פי הנתונים שבידינו, ההנהגה בכירה ביותר בטורקיה - הנשיא ארדואן ובני משפחתו - מעורבת בעסקים הפליליים האלה", הוסיף השר. לדבריו, מאז שרוסיה הצטרפה למאמץ המלחמתי בסוריה בסוף חודש ספטמבר, כמות ההברחות של דאע"ש פחתה משמעותית.

"הארגון הזה הכניס 3 מיליון דולר ליום ועכשיו, אחרי חודשיים של תקיפות אוויריות של רוסיה, ההכנסה שלהם ירדה ל-1.5 מיליון דולר ליום", אמר סגן אלוף סרגיי רודסיקוי. הוא אף הציג תיעוד של פגיעות בחוליות טרור של דאע"ש בסוריה.

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שלא יתנגד לפגוש את מקבילו הטורקי במהלך ועידת פסגה בינלאומית שתתקיים בבלגרד. לדברי לברוב, "השר הטורקי מתעקש לשוחח בשולי הוועידה ואין לי כוונה לסרב".