תגלית חדשה: "דיסקו דינוזאורים"

בליל עקבות מסעיר את תחום הפלאונותולוגיה, חקר הדינוזאורים: המוני עקבות מעידות כי יצורי הענק נעו בחופשיות בלגונה בסקוטלנד. "העקבות גורמות לסלע להיראות כמו רצפת מועדון ריקודים", מסביר חוקר, "נראה שהם ממש פרחו פה, וזה גורם לנו לחשוב מחדש על כל אורח החיים שלהם"

עקבות זאורופודים (ארכיון) (רויטרס)

מאות עקבות חדשות של דינוזאורים התגלו במשטח אבן באי סקאי שבסקוטלנד חושפים פרטים חדשים על אורח חייהם של זוחלי הענק. את העקבות, שחלקם מגיעים לקוטר של כ-70 סנטימטרים, הותירו דינוזאורים צמחוניים מזן זאורופודה לפני כ-170 מיליון שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ברור שלאורך הלגונה הזו נעו המוני דינוזאורים - הם הרגישו פה בבית, הם פרחו פה", הסביר הפלאונותולוג סטיב ברוסאטי מאוניברסיטת אדינבורו. לדבריו, "בליל העקבות הכאוטי נראה כמו רצפה של רחבת ריקודים, מין דיסקו של דינוזאורים".

לזאורופודים היו מהיצורים הגדולים ביותר שהלכו על פני האדמה, כשאורכם הגיע עד 15 מטרים ומשקלם ל-15-20 טונות. חוקרים מאמינים כי הם היו בעלי צוואר וזנב ארוכים, ורגליהם היו מאסיביות במיוחד. בעבר האמינו חוקרים כי הזאורופודים חיו בעיקר בביצות, בשל משקלם הרב, אולם בשנות ה-70 התברר כי סברה זו הייתה שגויה בבחינה מחודשת של שלדיהם.

"ייתכן והלגונות הללו היו מקום אליו הגיעו כדי למצוא מזון או לתפוס מחסה מפני טורפים", הציע ד"ר ברוסאטי. לדבריו, "לא משנה מה התשובה - עצם הגילוי הזה גורם לנו לחשוב מחדש על כל אורח החיים של היצורים העתיקים הללו".