סרט חושף מידע חדש על הטבח במינכן

סרט תיעודי חדש מביא עדויות חדשות שמדגישות לראשונה את גודל הזוועה ואת רמת האכזריות של מבצעי טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן. התמונות הקשות אמנם לא מתפרסמות בסרט, אבל אלמנותיהם של שניים מהנרצחים מספרות על התגליות שעלו מהן

נרצחי הטבח במינכן, 1972 (רויטרס)

אילנה רומנו ואנקי שפיצר, שתיים מאלמנות י"א הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972, מספרות על המידע שהגיע אליהן בשנת 1992, לאחר שתבעו לקבל לידיהן את מלוא המסמכים מגרמניה אודות הטבח והחקירה הגרמנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרט תיעודי חדש, "Munich 1972 & Beyond", שיוצג בראשית השנה הבאה, מספרות השתיים על התמונות שאליהן נחשפו באותם המסמכים. עורך הדין יעץ להן לא לראות אותן, אך הן סירבו להצעתו.

לאחר שצפו בתמונות הקשות הן נשבעו שלא לדבר עליהן, אך בריאיונות ליוצרי הסרט ול"ניו יורק טיימס" הן דווקא כן מספרות על מימדי הזוועה: לפחות במקרה של יוסף רומנו ז"ל, אומרת אילנה, המחבלים התעללו בגופו.

לא ברור אם ההתעללות נעשתה לפני שנרצח או לאחר מכן. לאחר שחזרה לביתה, אמרה למשפחתה שהתמונות קשות, והפצירה בבנותיה לבל יבקשו לדעת פרטים נוספים. הבנות הסכימו, וכך נותר המראה בלבה בלבד במשך יותר מ-20 שנים.

לקראת סיום עריכת הסרט, גם כתב ה"ניו יורק טיימס" נחשף לחומרים. העיתון נמנע מלפרסם את תמונות הזוועה. הסרט "מינכן 1972 ומעבר לו" הופק במימון של מספר קרנות בינלאומיות ונתמך בעקיפין גם בידי הוועד האולימפי.