צרפת: "אלפי עובדים בנמל התעופה שארל דה גול ייבדקו"

משטרת צרפת תבחן את אישורי העבודה של אלפי עובדי נמל התעופה הבינלאומי שארל דה גול בפריז, זאת לאחר ש-57 מהם נמצאו ברשימת המעקב אחר חשודים בטרור. גורם רשמי במשטרה: "השאלה היא מה הם עשו מאז שקיבלו את האישורים"

בדיקות בנמל שארל דה גול (רויטרס)

שבועיים לאחר מתקפת הטרור חסרת התקדים בבירת צרפת, בה נרצחו כ-130 בני אדם, הודיעו שירותי הביטחון על כוונתם לבחון את אישורי העבודה של 86 אלף עובדי נמל התעופה הבינלאומי שארל דה גול בפריז. ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי לפחות 57 מעובדים נמצאים ברשימת המעקב אחר חשודים בטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הדיווחים בצרפת, לעובדים שנמצאים ברשימת החשודים ישנם אישורי גישה למסלולי ההמראות, הנחיתות ולמטעני המטוסים. לאחר מתקפת הפיגועים האחרונה, ערכו הרשויות בצרפת סריקות נרחבות בשארל דה גול, שנחשב לאחד מנמלי התעופה הגדולים ביותר באירופה ובעולם.

העיתון סאנדיי טיימס היוצא לאור בלונדון פרסם אתמול כי עשרות עבדים בנמל התעופה בהם גם כאלה עם גישה פיזית למטוסים נמצאים ברשימות המעקב של גופי המודיעין בצרפת ובאירופה. עוד פורסם כי בחודש ינואר השנה לאחר הפיגועים בהיפר כשר ושארלי הבדו נעשתה בדיקה של אישורי הביטחון וחלקם נשללו, אך למרות זאת עשרות המשיכו בעבודתם.

גורם רשמי במשטרת צרפת הודיע כי בשלב הראשון ייבחנו אישוריהם של 5,000 עובדי הביטחון בנמל התעופה הבינלאומי. "השאלה היא מה אותם אנשים עשו ותכננו מאז שקיבלו את אישורי העבודה שלהם", ציין אותו גורם.

החמרה בכניסה לארצות הברית

בדיקת הרשויות בצרפת מגיעה במקביל להחלטת ארצות הברית לערוך שינויים בהסדרי הכניסה לשטחה בעקבות האירועים האחרונים באירופה. האמריקנים החליטו כי אזרחיהם של 38 מדינות יאלצו לעבור בדיקות בטחוניות טרם כניסתם לארצות הברית.

בארצות הברית טוענים כי מדובר בצעד מתבקש וכי הנהלים החדשים יחולו על אזרחי מדינות שאינם נדרשים להציג אשרה כניסה בהגעתם לארצות הברית, בהן מספר מדינות באירופה וכן ניו זילנד, אוסטרליה, צ'ילה וקוריאה הדרומית.

חשש: המחבל מפריז נמלט לסוריה

בתוך כך, מתחזקת ההערכה כי אבדו עקבותיו של המחבל היחיד שהיה מעורב בשרשרת הפיגועים בפריז והצליח להימלט. רשת CNN דיווחה אתמול כי שירותי המודיעין הצרפתיים פועלים תחת הנחת עבודה כי המחבל סאלח עבד אל סלאם כבר לא נמצא באירופה.

גורם מהמטה ללוחמה בטרור בצרפת טוען כי עבד אל סלאם, המחבל היחיד שנותר בחיים בתום מתקפת הטרור, ברח לשטח סוריה. שירותי המודיעין עדיין מנסים לברר מה עלה בגורלו.