ארה"ב: "המטוס הרוסי חדר לטורקיה"

פחות משבוע לאחר הפלת המטוס הרוסי סמוך לגבול עם טורקיה, הקרב המדיני בין המדינות נמשך: ארצות הברית גיבתה את הגירסה הטורקית לאירועים וקראה להרגעת הרוחות, בעוד פוטין טען: "המטוס יורט בגלל הקשרים של טורקיה עם דאע"ש, זו טעות חמורה מצידם". ארדואן מצדו הבהיר: "נפעל בסבלנות, לא רוצים להרוס את היחסים"

הפלת המטוס, בשבוע שעבר

ארצות הברית מתערבת בעימות בין טורקיה לרוסיה, שממשיך בעוצמה גם בוועידת האקלים בפריז: מחלקת המדינה האמריקנית אישרה הערב (שני) כי על פי המידע בידיה, המטוס הרוסי שהופל אכן הפר את הריבונות האווירית הטורקית לפני שחיל האוויר הטורקי יירט אותו מעל שמי סוריה. יחד עם זאת, בוושינגטון קראו לפעול להרגעת הרוחות בין הצדדים. בקרמלין דרשו בימים האחרונים מטורקיה להתנצל על התקרית, והזהירו כי הם "רשאים לתגובה צבאית" על ההפלה בה נהרג טייס אחד רוסי - ופוטין וארדואן החליפו ביקורות פומביות במהלך הוועידה הבינלאומית בפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במחלקת המדינה ציינו כי ניכרת התגברות של המתקפות הרוסיות נגד דאע"ש בשטח סוריה. אך בעוד ארה"ב מנסה לפשר בין הצדדים, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין האשים את טורקיה בשיתוף פעולה עם דאע"ש: לדבריו, הפלת המטוס הרוסי בשבוע שעבר נעשתה כדי להבטיח העברת נפט באופן בלתי חוקי, מסוריה לטורקיה כל זאת, מבלי שאנקרה טיפלה בבעיה שהציפה בפניה מוסקווה. "זו הייתה טעות ענקית", הדגיש פוטין.

למרות ההאשמות הקשות מצד פוטין, עמיתו הטורקי רג'יפ טריפ ארדואן הגיב באיפוק יחסי: לדבריו, טורקיה תפעל בסבלנות חרף ההאשמות והסנקציות, ותשאף להדק את קשרי המסחר בין המדינות בתחום האנרגיה. עם זאת, הוא הבהיר, עמדת ממשלתו לא השתנה בנושא הפלת המטוס - ולצבאו יש זכות לפעול להגנה על המרחב האווירי שלה.

בטורקיה מסרבים להתנצל

ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב חשף היום כי ארצו שוקלת להרחיב את הסנקציות הכלכליות על טורקיה, ובמקביל הודיע דובר הקרמלין כי הנשיא פוטין לא מתכוון להיענות לבקשת הנציגים הטורקיים ולהיפגש עם ארדואן בשולי ועידת האקלים בפריז.

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי רוסיה לא תאפשר ייבוא של מוצרים, ירקות ופירות מטורקיה, והיא מזהירה מפני הרחבה נוספת של הסנקציות. סגן ראש הממשלה הרוסי איגור שובאלוב אמר כי רוסיה נמנעת בינתיים מאיסור על ייבוא של מוצרי תעשייה טורקיים.

"אף מדינה לא יכולה לדרוש מאיתנו להתנצל", אמר ראש הממשלה הטורקי דווטולו בשיחה עם כתבים לפני פגישתו עם נציגי נאט"ו. לדבריו, לטורקיה הזכות להגן על עצמה. הוא הזהיר כי מקרים כאלה עלולים לקרות שוב - וזאת בשל התקיפות הלא מתואמות שמבצעות רוסיה והקואליציה בראשות ארה"ב ברחבי סוריה.

חיל האוויר הרוסי נערך לקרבות אוויר (רויטרס)

הרוסים נערכים לקרבות אוויר?

היום המפציצים הרוסיים הפועלים בסוריה טסו לראשונה עם טילי אוויר-אוויר - כך דיווח בכיר רוסי. מדובר בצעד דרמטי, שמגיע ימים ספורים לאחר הפלת המטוס הרוסי בגבול טורקיה.  הבכיר, איגור קלימוב, אמר לסוכנויות ידיעות רוסיות כי מדובר ב"צעד של הגנה עצמית".

לדבריו, הטילים יכולים לפגוע במטרות הנמצאות במרחק של 60 קילומטרים ולספק הגנה מפני מטוסי יריב. יחד עם מערכת ההגנה האווירית S-400, שהוצבה בסוריה בימים האחרונים, יכולת השליטה האווירית של רוסיה ויכולתה לפגוע בגורמים אחרים מתחזקת.

טילי ה-S-400 בסוריה (רויטרס)

לאחר התקרית: מערכת הגנה רוסית בסוריה

בשבוע שעבר פורסמו תמונות של מערכת ההגנה האווירית הרוסית S-400 שהוצבה בסוריה. ברוסיה מדגישים כי ה-S-400 נועדה להגנה בלבד, אך יכולותיה משדרגות משמעותית את הנוכחות הרוסית באזור מזרח הים התיכון ומעוררות דאגה בקרב המדינות הפועלות באזור - כולל ישראל.

המערכת המתקדמת, שמזהה מטרות ברדיוס של עד 400 קילומטרים, מכסה את מרבית שטח סוריה, דרום טורקיה, קפריסין וחלקים משמעותיים מישראל - כולל תל אביב. ה-S-400 מסוגלת לזהות ולהפיל מטוסים שטסים בגובה של עד 27 קילומטרים.

גורמים רשמיים בסוריה אומרים שהמערכת כל כך משוכללת עד שהיא יכולה אף לפגוע במטוסי חמקן מדור חמישי כמו ה-F-22 ראפטור האמריקני. "עבור המערכת שלנו אין דבר כזה 'חמקן'", אומר גורם רוסי רשמי. "המערכת תזהה את המטוס ותפיל אותו". בישראל חוששים שלאחר פרישת המערכת המתקדמת, טעות בזיהוי עלולה להוביל לפגיעה במטוסי חיל האוויר הפועלים באזור. בין שתי המדינות מתקיים אומנם תיאום ביטחוני, אך בנסיבות החדשות לטעות עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת.