פוטין אישר: סנקציות כלכליות ראשונות נגד טורקיה

המתיחות בין מוסקבה לאנקרה עולה מדרגה: נשיא רוסיה חתם על שורה של צעדים כלכליים נגד טורקיה, בהם הגבלת ייבוא מוצרים מהמדינה. הקרמלין הגיב להפלת המטוס: "הנסיבות חסרות תקדים, גם התגובה תהיה"

אחרי הפלת המטוס - מגיעה התגובה הרוסית: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין חתם הערב (מוצ"ש) על שורה של צעדים כלכליים נגד טורקיה - בראשם הגבלה על ייבוא מוצרים מהמדינה, וחרם על ארגונים טורקיים הפועלים בשטח ארצו. מדובר בצעד "ענישה" חסר תקדים מצד הממשל במוסקבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד קודם לכן בקרמלין מתחו ביקורת חריפה נגד המדיניות "התוקפנית", כלשונם, של נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, שלטענתם הובילה למשבר הנוכחי. דוברו של הנשיא פוטין כינה היום את הפלת המטוס הרוסי שחדר לשטח הטורקי "טירוף מוחלט", ואמר כי הדרך שבה אנקרה מטפלת בנושא מזכירה לו "תיאטרון אבסורד".

"לאף אחד אין את הזכות להפיל מטוס רוסי בדרך בוגדנית זו", אמר הדובר, דימיטרי פסקוב בריאיון לכלי תקשורת מקומי, שהמסר שלו מהדהד כעת ברחבי העולם. הוא דחה את הטענות שהשמיעו בטורקיה, לפיהן המטוס הרוסי חדר לשטח הטורקי ולא נענה לקריאות לסגת. "הטענה הזו מגוכחת", טען הבכיר הרוסי.

פוטין זועם, ארכיון (רויטרס)

בצעד נוסף שעלול להגביר אפילו יותר את הלהבות בתקופה המתוחה הנוכחית, פרסם היום שר החוץ הטורקי אזהרת מסע לאזרחים, לפיה עליהם לדחות כל נסיעה לרוסיה שאינה דחופה. במקביל גם רוסיה הודיעה כי היא מכינה "פעולת תגמול" כלכלית נגד טורקיה. "מה שקרה הוא חסר תקדים, לכן גם על התגובה להיות כזו", הבהירו במוסקבה.

היום התייחס גם נשיא טורקיה לתקרית הקשה כשאמר שאין בכוונתו להתנצל על שאירע, עם זאת הוא טען כי הנסיבות "העציבו אותו" ושוועידת האקלים הבינלאומית שתתקיים בשבוע הבא בפריז תהווה הזדמנות לתיקון היחסים בין שתי המדינות. ברוסיה אישרו כי התקבלה בקשה מצד ארדואן להיפגש עם פוטין בשולי הוועידה, אך לא אישרו שפגישה כזו אכן תתקיים.

במקביל, טוען היום צבא סוריה כי טורקיה הגבירה באחרונה את אספקת הנשקים, התחמושות והציוד הצבאי "לטרוריסטים", המורדים הפועלים בשטח המדינה ופועלים להפלת שלטונו של הנשיא באשר אל-אסד. לטענת הצבא הסורי, "אמצעי הלחימה הועברו במסווה של סיוע הומניטרי". הטענות הללו מגיעות בשעה שצבא רוסיה פועל מול אותם גורמים קיצוניים, דבר שעלול רק להגביר את המתח בין שתי המדינות.