ארדואן על הפלת המטוס הרוסי: "הלוואי שזה לא היה קורה"

נשיא טורקיה מנסה להנמיך את גובה הלהבות של המשבר החריף שפרץ בין מדינתו לבין רוסיה: הוא אמנם לא מבקש סליחה, כפי שדרש פוטין, אך מתחרט על הפעולה עליה הורה ואמר שבדיעבד, עדיף היה שלא להפיל את מטוס הקרב הרוסי שחדר לשטח מדינתו

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן מביע היום (שבת) צער על הפלת המטוס הרוסי, דבר שהוביל למשבר החמור בין המדינות, אך סירב להתנצל על התקרית כפי שדרש ממנו נשיא רוסיה פוטין. "הלוואי שזה לא היה קורה", אמר ארדואן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

לא ברור אם אמירתו זו של ארדואן בנושא, שמנסה לשקם את היחסים עם רוסיה מאז אירעה התקרית החמורה, תהיה זו שתסייע לו לפתור את המשבר, שנראה שרק הולך ומחריף. בתוך כך, הורה היום משרד החוץ הטורקי לאזרחי טורקיה שמתכוונים לטוס לרוסיה שלא לעשות זאת - אלא אם כן הם חייבים.

רק אמש העביר ארדואן מסר זועם על התגובה הרוסית להפלת המטוס והאשים את הקרמלין בהלהטת הרוחות - זאת לאחר שכבר נראה היה שהמדינות הגיעו להבנות בנוגע לפעילות העתידית בסוריה. "הרוסים מנסים להעביר את העימות סביב המטוס לחלקים אחרים ביחסים בין המדינות", אמר אמש ארדואן ואף סיים את דבריו באיום מרומז: "אני מזהיר את רוסיה לא לשחק באש איתנו". גם בכירים ברוסיה הזהירו את טורקיה מפני תגובה צבאית אם לא תהיה התנצלות.

לאחר התקרית: סנקציות נוספות על טורקיה

ברוסיה כבר החליטו על סנקציות נוספות נגד טורקיה, לאחר הדיווחים על חרם מוצרים: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הודיע כי ארצו החליטה להשעות את מדיניות הפטור מוויזה  עם טורקיה - החל מחודש ינואר הקרוב. עוד הוסיף הבכיר: "יש לנו שאלות וספקות לגבי אופי הפעילות האמיתית של טורקיה בסוריה".

ארדואן טען מנגד, במהלך נאומו שהועבר בשידור חי בארצו, כי הוא "לא מרוצה" מהתגובה הרוסית, שלמעשה הפכה לעימות פומבי וגלוי - ואף כללה מתקפה על שיירה טורקית למורדים בסוריה. הוא הצהיר כי בידי האמריקנים יש "ראיות מוכחות" לכך שרוסיה משפת פעולה יחד עם דאע"ש - ומוכרת דלק למשטר הסורי. עם זאת, הוא הבהיר כי אין בכוונתו להרוס את היחסים בין המדינות - "אנסה לדבר בנושא עם פוטין בקרוב".

לברוב התייחס גם הוא למתיחות עם טורקיה ואמר כי "ההנהגה הטורקית חצתה את הקו המותר". לדבריו, "ההתנהלות שלהם מהווה סיכון ליציבות האזור ולשלומה של טורקיה בעתיד". כמו כן הצהיר, בפגישתו עם שר החוץ הסורי וואליד אל מועלם, כי ארצו תמשיך לסייע לסוריה.

ברוסיה מסרבים לפגישה: "נגיב על רצח חיילינו"

אחד מעוזריו של פוטין, יורי אושקוב, אישר כי הנשיא פוטין סירב לשוחח עם ארדואן מכיוון ש"טורקיה אינה מוכנה להתנצל על הפלת המטוס". אושקוב הוסיף: "אנו רואים את חוסר הנכונות שלהם להתנצל". עוד אישר העוזר כי התקבלה בקשה מטורקיה לפגישה בין שני המנהיגים בוועידת האקלים בפריז ביום שני הקרוב - בה אמור להיפגש פוטין גם עם נתניהו ומרקל.

מאיים בסנקציות נוספת. פוטין (רויטרס)

דובר אחד מבתי הנבחרים ברוסיה אמר כי לארצו "יש את הזכות לתגובה צבאית בעקבות הפלת המטוס". בריאיון טלוויזיוני הדגיש: "זה רצח מכוון של חיילינו ועל המעשה הזה צריך להיענש - מי שעשה זאת צריך להישפט והתגובה עוד תגיע". לדבריו, רוסיה הקצתה משאבים צבאיים נוספים על מנת להגן על מטוסי הקרב שלה.

אתמול המשיך פוטין לתקוף את טורקיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי: "לא עלה בדעתנו שאנו עלולים לחטוף ממדינה שהחשבנו כבת בריתנו", אמר. "החשבנו את טורקיה כמדינה ידידותית". הוא אף רמז כי טורקיה רוכשת נפט מאנשי דאע"ש בסוריה - טענה שזכתה לתגובה מוחצת מצד ארדואן.

עם או בלי קשר למשבר, השבוע פורסמו תמונות של מערכת ההגנה האווירית הרוסית S-400 שהוצבה בסוריה. ברוסיה מדגישים כי ה-S-400 נועדה להגנה בלבד, אך יכולותיה משדרגות משמעותית את הנוכחות הרוסית באזור מזרח הים התיכון ומעוררות דאגה בקרב המדינות הפועלות באזור - כולל ישראל.

המערכת המתקדמת, שמזהה מטרות ברדיוס של עד 400 קילומטרים, מכסה את מרבית שטח סוריה, דרום טורקיה, קפריסין וחלקים משמעותיים מישראל - כולל תל אביב. ה-S-400 מסוגלת לזהות ולהפיל מטוסים שטסים בגובה של עד 27 קילומטרים.