בירת הטרור של אירופה: בריסל תחת איום, התושבים מפוחדים

ביחס לגודל האוכלוסייה המוסלמית בבלגיה, מספר האזרחים שהתגייסו לשורות דאע"ש הוא הכי גדול באירופה. אזורים שלמים שם כבר מאוכלוסים ברוב מוחלט של מוסלמים. רובם כמובן מתון ורוצה בחיים שלווים, אבל לא מעט לא רוצים להשתלב בתרבות המערב. איך מתמודדים עם זה במדינה שעד לפני שבועיים תושביה כלל לא ידעו מהו מגנומטר?

עיר השוקולד הפסטורלית הפכה לבירת הטרור: בירת בלגיה בריסל, שמשמשת לא רק כבירת המדינה במערב אירופה - אלא של אירופה כולה עקב הימצאות מבני הממשל של האיחוד האירופי בתחומה, התעוררה למציאות חדשה מאז מתקפת הטרור הרצחנית בפריז, לפני שבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיילים מפטרלים עם המחסנית ב"הכנס", הכיכר המרכזית של העיר בה הוצב עץ חג המולד ריקה מאדם - כמו גם הרחובות הסמוכים שעד לא מזמן היו שוקקים בתיירים ותושבים שחיו את שגרת יומם. שגרה שהפכה למתוחה למדי.

"אנשים עומדים בתור לבדיקה ביטחונית, בודקים להם את התיקים ואת הסלים כדי לבדוק שאין להם כלי נשק", מעיד אחד התושבים שהתעורר למציאות שכאן בישראל, אנחנו מכירים היטב, וממתין להיכנס לבית העירייה. "זה דבר חדש לחלוטין, בדרך כלל נכנסים לכאן ממש בקלות ועכשיו משתרך פה תור ארוך". עכשיו גם הבלגים יודעים מה זה מגנומטר.

חיילים בכל מקום ברחבי העיר (רויטרס)

הגישה לתחנות הרכבת מתאפשרת רק מהכניסה הראשית, שמאובטחת בכוחות רבים ומגוונים. הכניסות הצדדיות חסומות - והנוסעים המעטים מתבקשים להקדים לצורך בדיקה ביטחונית. כך גם תחנות המטרו, הרכבת התחתית שחזרה אט אט לפעול רק אחרי שמתחת לאדמה התפרשו כוחות אבטחה צבאיים, שגם אם אינם יודעים בדיוק מה לעשות, פשוט מקפידים להיראות.

"בריסל הפכה לבירת דאע"ש, חיים תחת חוקי השריעה"

מי שמסרב להביע אמון בממשלה הבלגית שהורתה על הפרישה הרחבה של כוחות הביטחון בבריסל מחשש לפיגוע טרור, הוא פיליפ דה וינטר, שעומד בראש תנועת הימין הקיצוני ושונא הזרים של בלגיה.

"מרחק של מאה מטרים מלשכתי בפרלמנט, וזו עיר אחרת לגמרי. כבר עכשיו בחלק של העיר שבו אנחנו נמצאים, אתה חי תחת חוקי השריעה. בריסל היא כבר עיר אסלאמית. כבר אין פאבים, לא מוכרים אלכוהול, אין תיאטראות או מופעים, אין כלום", הוא מספר בעודנו מתלווים אליו למסע בעיר. "זו המטרה של הטרוריסטים. הם רוצים לזרוע פאניקה ולכפות את סגנון החיים שלהם עלינו".

"זה ג'יהאד דמוגרפי והוא מתקדם מהר מאוד", הוא מזהיר. "בתוך שלושה דורות, ערים גדולות כמו בריסל, אנטוורפן וגם פריז, ברלין ואמסטרדם יעברו אסלאמיזציה מוחלטת", הוא שב ומתריע ואומר כי יש לעצור את הגירת המוסלמים ליבשת.

"בריסל הפכה לבירת דאע"ש, יותר מאשר א-רקה שבסוריה. צריך להילחם לא רק בטרור, אלא גם באסלאם הקיצוני - כאן ובסוריה", אומר דה וינטר ואף מפליג ומציע לסגור כשליש מהמסגדים ברחבי בלגיה. עוד הוא מציע לגרש את כל הקיצונים משטח בלגיה. "אנחנו מכילים את התרבות המוסלמית כי אנחנו רב-תרבותיים, אבל זו בעצם התאבדות תרבותית של החברה שלנו".