‫רוסיה מציגה: S-400 בשטח סוריה‬

יומיים לאחר שמטוס רוסי הופל בגבול בין סוריה לטורקיה, משרד ההגנה הרוסי פרסם תמונות של פריסת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת בבסיס חיה"א הרוסי בלטקייה. בישראל חוששים שטעות בזיהוי עלולה להוביל לפגיעה במטוסי חיל האוויר

משבר הפלת המטוס הרוסי: יממה בלבד לאחר שמשרד ההגנה במוסקבה הודיע כי בכוונתו לפרוש מערכת מתקדמת להגנה אווירית בצפון סוריה - סוללת S-400 הגיעה לבסיס חיל האוויר הרוסי בלטקייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד ההגנה הרוסי פרסם תמונות וסרטון שבהם נראים חיילים פורקים את המערכת ממטוס בשדה התעופה בבסיס. מדובר במערכת מתקדמת ביותר שנכנסה רק השנה למערך ההגנה של צבא רוסיה.

(RIA novosty)

בישראל חוששים בעקבות פרישת המערכת המתקדמת שטעות בזיהוי עלולה להוביל לפגיעה במטוסי חיל האוויר. בין שתי המדינות מתקיים אומנם תיאום ביטחוני, אך בנסיבות הללו טעות עלולה להיות מכרעת.

ארדואן: פוטין לא ענה לי לטלפון

במקביל הודיע משרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה השעתה באופן מוחלט את שיתוף הפעולה הצבאי שלה עם טורקיה - כולל קו-תקשורת מיוחד שנועד לשיתוף מידע אודות התקיפות האוויריות של רוסיה בסוריה. טורקיה זימנה הערב את השגריר הרוסי באנקרה ומחתה בפניו על "תקיפות אלימות" נגד חברות ונציגות טורקיות הפועלות ברוסיה מאז תקרית הפלת המטוס.

נשיא טורקיה ארדואן אמר הערב כי ארצו הייתה נוהגת אחרת לו ידעה שהמטוס שהפר את המרחב האווירי שלה הוא רוסי, כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. על פי הדיווח ארדואן הוסיף כי זמן קצר לאחר התקרית ניסה ליצור קשר עם פוטין, אך זה "לא ענה לטלפון".

ארדואן: פוטין לא ענה לי לטלפון (רויטרס)

עם זאת, מוקדם יותר התייחס ארדואן לתקרית בריאיון לרשת CNN ונשמע לוחמני הרבה יותר. "אם יש צד שעליו להתנצל - זה לא אנחנו", אמר. "אלה שהפרו את המרחב האווירי שלנו הם אלו שצריכים להתנצל. טייסינו מילאו את חובתם ואם הפרה נוספת בסגנון תקרה שוב, יהיה עלינו להגיב באותה דרך".