רוסיה וטורקיה: אחרי הפלת המטוס, שלב הפיוס והתיאום

הנספחים הרוסיים לטורקיה זומנו לשיחת הבהרה, בה הסבירו להם הרשויות באנקרה כי המטוס הופל "על פי הנוהל" ולאחר אזהרות, וכי לא ידעו שמדובר במטוס רוסי. בתום הפגישה הבהירו הטורקים: מוכנים לשיתוף פעולה עם הרוסים

סוף למתיחות בין רוסיה לטורקיה? הערב (רביעי) נפגשו נציגים טורקים ורוסיים ודנו בהפלת המטוס בגבול סוריה-טורקיה, שעוררה מתיחות רבה בין הצדדים. על פי הודעת טורקיה, הוהבהר לנציגים הרוסיים מדוע הופל המטוס וסוכם על המשך שיתוף פעולה שימנע את המשך העימות. הפגישה נערכה זמן קצר לאחר שמטוסים, ככל הנראה רוסיים, תקפו שיירות אספקה מטורקיה לסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הזמנו את הנספחים של צבא רוסיה למפקדה שלנו, והבהרנו להם שהמטוס הופל על פי הנוהל לאחר שלא הגיב לאזהרות - לא ידענו שמדובר היה במטוס רוסי", נמסר בהודעת צבא טורקיה. הגירסא הטורקית לאירועים סותרת את דברי הטייס ששרד, שטען כי המטוס "לא נכנס אפילו לא לשנייה למרחב הטורקי ולא קיבל אף הזהרה".

בהודעה הכתובה נאמר כי צבא טורקיה "עשה מאמצים נרחבים למצוא ולאתר את הטייסים לאחר היירוט".

לאחר ההבהרה קראו הטורקים לרשויות ברוסיה והצהירו: "אנו מוכנים לכל סוג של שיתוף פעולה, גם בכל הנוגע לסוריה". קודם לכן תקפו מטוסים שיירות אספקה מטורקיה, שיועדו למורדים הסורים. הפעולה, שעל פי ההערכות בוצעה על ידי רוסיה, לא כוונה ישירות כלפי טורקיה שיירטה את המטוס אלא נועדה לאותת על כוונותיה של רוסיה - תוך הימנעות מעימות ישיר עם צבאו של ארדואן.

צילומי התקיפה הגיעו מאזור העיר עזעז – העיר שחולשת על הפרוזדור של האספקה מטורקיה למורדים בסוריה, כולל ארגון דאע"ש. המורדים דיווחו שמטוסים רוסיים הפציצו חניון של משאיות ופגעו בעשר משאיות שהחלו לעלות באש, אך אמרו כי מדובר בסיוע הומניטרי ולא בנשק. ועל פי דיווחים לפחות שלושה בני אדם נהרגו.

המטוס שהופל, אתמול (Haber turk)

ספינת טילים רוסית בדרך לחופי סוריה

במקביל לתקיפה, רוסיה נקטה במספר צעדים ביטחוניים באזור: הם קירבו את שייטת "מוסקווה" לאזור ודנו בהכנסת מערכת אווירית מסוג S-400 לאזור לטקייה, בו כבר הוצב מכ"ם בעבר. מדובר במערכת שיכולה לחלוש גם על צפון ישראל ועל הים התיכון.

נשיא רוסיה פוטין התייחס היום להפלת המטוס הרוסי ותקף את הממשל בטורקיה: "הבעיה היא לא הטרגדיה שהיינו עדים לה אתמול", אמר, "הבעיה עמוקה הרבה יותר - ההנהגה הטורקית הנוכחית מקדמת במכוון ובמשך מספר שנים מדיניות שמובילה לאיסלאמיזציה של המדינה".

פוטין הוסיף כי מערכת ההגנה האווירית S-300 תישלח בהקדם לבסיס חיל האוויר בסוריה. קודם לכן מסר משרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה תשלח לבסיס מערכת S-400 - גרסה משופרת של S-300 שרוסיה החלה להשתמש בה ב-2007. משרד ההגנה הרוסי טען גם ספינת טילים רוסית עושה את דרכה לחופי לטקייה כדי לחסל כל מטרה אווירית שתעמיד את הכוחות הרוסים בסכנה".

 

בתוך כך הבהיר היום דובר הקרמלין דמטרי פסקוב כי למרות התקרית, רוסיה תמשיך בתקיפות האוויריות בסוריה נגד מטרות דאע"ש סמוך לגבול עם טורקיה. "היינו רוצים שהחמושים והטרוריסטים יהיו רחוקים יותר מהגבול עם טורקיה, אך למרבה הצער הם נוטים להתמקם שם", אמר והדגיש: "פעולותיה של רוסיה יימשכו ללא ספק".

ארדואן: "הגנו על ביטחוננו"

נשיא טורקיה ארדואן הבהיר היום כי ארצו אינה מעוניינת בהסלמה וכי פעלה כדי להגן על ביטחונה ועל "זכויות אחינו" בסוריה. הוא הדגיש כי המטוס הרוסי הופל בשעה שהיה בתחום האווירי של טורקיה, אך התרסק בשטח סוריה.

"אין לנו כל כוונה להסלים את המצב, אנחנו בסך הכל מגנים על ביטחוננו ועל זכויות אחינו", אמר. "נמשיך את מאמצינו ההומניטריים משני צידי הגבול הסורי. אנו נחושים לעשות הכל כדי למנוע גל נוסף של מהגרים".