אחרי ההפלה הטורקית: תגובה רוסית מהאוויר?

שיירות מטורקיה לסוריה הופצצו, ככל הנראה על ידי מטוסים רוסיים. על פי דיווחי המורדים, לפחות שלושה בני אדם נהרגו. ארגוני הסיוע טוענים כי מדובר בציוד לפליטים ולא בנשק. ההערכה: מדובר במסר מהקרמלין לטורקיה

כיממה לאחר הפלת המטוס הרוסי באזור הגבול בין סוריה לטורקיה, מגיעה ככל הנראה פעולת תגמול רוסית: היום (רביעי) בשעות אחר הצהריים תקפו מטוסים שיירות אספקה מטורקיה, שיועדו למורדים הסורים. הפעולה, שעל פי ההערכות בוצעה על ידי רוסיה, לא כוונה ישירות כלפי טורקיה שיירטה את המטוס אלא נועדה לאותת על כוונותיה של רוסיה - תוך הימנעות מעימות ישיר עם צבאו של ארדואן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צילומי התקיפה מגיעים מאזור העיר עזעז – העיר שחולשת על הפרוזדור של האספקה מטורקיה למורדים בסוריה, כולל ארגון דאע"ש. המורדים דיווחו שמטוסים רוסיים הפציצו חניון של משאיות ופגעו בעשר משאיות שהחלו לעלות באש, אך אמרו כי מדובר בסיוע הומניטרי ולא בנשק.

כוחות כיבוי סוריים הוזעקו למקום, ועל פי דיווחים לפחות שלושה בני אדם נהרגו. על פי ההערכות ההרוגים הם סוריים, מכיוון שלרוב נהגי השיירות הללו הם בעלי אזרחות סורית.

"הצוותים שלנו עזרו לכבות את האש - המשאיות לא שייכות לנו", אמר מוסטפה אוזבק, בכיר בקרן סיוע הומניטרי מאיסטנבול. לדבריו, "לא ידוע בשלב זה מי הפציץ", אך המורדים הפנו אצבע מאשימה לכיוון מוסקווה.

המטוס שהופל, אתמול (Haber turk)

במקביל לתקיפה, רוסיה נוקטת במספר צעדים ביטחוניים באזור: הם קירבו את שייטת "מוסקווה" לאזור ומדברים על הכנסת מערכת אווירית מסוג S-400 לאזור לטקייה, בו כבר הוצב מכ"ם בעבר. מדובר במערכת שיכולה לחלוש גם על צפון ישראל ועל הים התיכון.

נשיא רוסיה פוטין התייחס היום להפלת המטוס הרוסי ותקף את הממשל בטורקיה: "הבעיה היא לא הטרגדיה שהיינו עדים לה אתמול", אמר, "הבעיה עמוקה הרבה יותר - ההנהגה הטורקית הנוכחית מקדמת במכוון ובמשך מספר שנים מדיניות שמובילה לאיסלאמיזציה של המדינה".

עימות פומבי. פוטין וארדואן (רויטרס)

ספינת טילים רוסית בדרך לחופי סוריה

פוטין הוסיף כי מערכת ההגנה האווירית S-300 תישלח בהקדם לבסיס חיל האוויר בסוריה. קודם לכן מסר משרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה תשלח לבסיס מערכת S-400 - גרסה משופרת של S-300 שרוסיה החלה להשתמש בה ב-2007. משרד ההגנה הרוסי טען גם ספינת טילים רוסית עושה את דרכה לחופי לטקייה כדי לחסל כל מטרה אווירית שתעמיד את הכוחות הרוסים בסכנה".

בתוך כך הבהיר היום דובר הקרמלין דמטרי פסקוב כי למרות התקרית, רוסיה תמשיך בתקיפות האוויריות בסוריה נגד מטרות דאע"ש סמוך לגבול עם טורקיה. "היינו רוצים שהחמושים והטרוריסטים יהיו רחוקים יותר מהגבול עם טורקיה, אך למרבה הצער הם נוטים להתמקם שם", אמר והדגיש: "פעולותיה של רוסיה יימשכו ללא ספק".

ארדואן: "הגנו על ביטחוננו"

נשיא טורקיה ארדואן הבהיר היום כי ארצו אינה מעוניינת בהסלמה וכי פעלה כדי להגן על ביטחונה ועל "זכויות אחינו" בסוריה. הוא הדגיש כי המטוס הרוסי הופל בשעה שהיה בתחום האווירי של טורקיה, אך התרסק בשטח סוריה.

"אין לנו כל כוונה להסלים את המצב, אנחנו בסך הכל מגנים על ביטחוננו ועל זכויות אחינו", אמר. "נמשיך את מאמצינו ההומניטריים משני צידי הגבול הסורי. אנו נחושים לעשות הכל כדי למנוע גל נוסף של מהגרים".

בטורקיה זועמים בשל העובדה שרוסיה תוקפת טורקמנים סמוך לגבול בין סוריה לטורקיה. מדובר באזרחי סוריה ממוצא טורקי. בשבוע שעבר זומן שגריר רוסיה באנקרה בשל הפרות המרחב האווירי של טורקיה. טורקיה אף העבירו לו את מחאתה על תקיפת כפרים טורקמניים.

"הם אומרים שהם שם כדי להילחם בדאע"ש", אמר ארדואן. "אז ראשית, ארגון הטרור דאע"ש כלל אינו נוכח באזור הזה שבו נמצאים הטורקמנים, בואו לא נשלה את עצמנו".