הטייס הרוסי חולץ בתום מבצע מורכב

בתום 12 שעות של סריקות חולץ בריא ושלם אחד משני הטייסים שמטוסם הופל אתמול על ידי טורקיה – כך דיווח משרד ההגנה במוסקבה. נשיא רוסיה פוטין שב ואמר כי מערכת ההגנה האווירית S-300 עושה את דרכה לסוריה ותקף את ההנהגה הטורקית: "מקדמים איסלאמיזציה"

הפלת המטוס הרוסי

שר ההגנה הרוסי הודיע היום (רביעי) כי אחד משני הטייסים הרוסים שמטוסם הופל אתמול על ידי טורקיה נמצא כשהוא בריא ושלם. לדברי השר, הטייס חולץ על ידי אנשי צבא סוריה בתום מבצע שנמשך כ-12 שעות בשטח שבו שולטים המורדים - והועבר לבסיס חיל אוויר רוסי באזור לטקייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כתב רשת RT רומן קוסרב דיווח כי ראה את הטייס בבסיס לאחר חילוצו. "הוא הובא לבסיס במהלך הלילה וראיתי אותו בזמן ארוחת הבוקר", סיפר. "הוא נראה בסדר, הרופאים אמרו שהוא בריא ושחייו לא בסכנה". משרד ההגנה במוסקבה עדכן כי הטייס השני מת באירוע.

מתיחות שיא. פוטין וארדואן (רויטרס)

נשיא רוסיה פוטין התייחס היום להפלת המטוס הרוסי ותקף את הממשל בטורקיה. "הבעיה היא לא הטרגדיה שהיינו עדים לה אתמול", אמר, "הבעיה עמוקה הרבה יותר - ההנהגה הטורקית הנוכחית מקדמת במכוון ובמשך מספר שנים מדיניות שמובילה לאיסלאמיזציה של המדינה".

ספינת טילים רוסית בדרך לחופי סוריה

פוטין הוסיף כי מערכת ההגנה האווירית S-300 תישלח בהקדם לבסיס חיל האוויר בסוריה. קודם לכן מסר משרד ההגנה במוסקבה כי רוסיה תשלח לבסיס מערכת S-400 - גרסה משופרת של S-300 שרוסיה החלה להשתמש בה ב-2007. משרד ההגנה הרוסי טען גם ספינת טילים רוסית עושה את דרכה לחופי לטקייה כדי לחסל כל מטרה אווירית שתעמיד את הכוחות הרוסים בסכנה".

בתוך כך הבהיר היום דובר הקרמלין דמטרי פסקוב כי למרות התקרית, רוסיה תמשיך בתקיפות האוויריות בסוריה נגד מטרות דאע"ש סמוך לגבול עם טורקיה. "היינו רוצים שהחמושים והטרוריסטים יהיו רחוקים יותר מהגבול עם טורקיה, אך למרבה הצער הם נוטים להתמקם שם", אמר והדגיש: "פעולותיה של רוסיה יימשכו ללא ספק".

ארדואן: "הגנו על ביטחוננו"

נשיא טורקיה ארדואן הבהיר היום כי ארצו אינה מעוניינת בהסלמה וכי פעלה כדי להגן על ביטחונה ועל "זכויות אחינו" בסוריה. הוא הדגיש כי המטוס הרוסי הופל בשעה שהיה בתחום האווירי של טורקיה, אך התרסק בשטח סוריה.

"אין לנו כל כוונה להסלים את המצב, אנחנו בסך הכל מגנים על ביטחוננו ועל זכויות אחינו", אמר. "נמשיך את מאמצינו ההומניטריים משני צידי הגבול הסורי. אנו נחושים לעשות הכל כדי למנוע גל נוסף של מהגרים".

בטורקיה זועמים בשל העובדה שרוסיה תוקפת טורקמנים סמוך לגבול בין סוריה לטורקיה. מדובר באזרחי סוריה ממוצא טורקי. בשבוע שעבר זומן שגריר רוסיה באנקרה בשל הפרות המרחב האווירי של טורקיה. טורקיה אף העבירו לו את מחאתה על תקיפת כפרים טורקמניים.

"הם אומרים שהם שם כדי להילחם בדאע"ש", אמר ארדואן. "אז ראשית, ארגון הטרור דאע"ש כלל אינו נוכח באזור הזה שבו נמצאים הטורקמנים, בואו לא נשלה את עצמנו".