רוסיה הודיעה על השעיית היחסים הצבאיים עם טורקיה

לאחר הפלת המטוס הרוסי בידי צבא טורקיה, אומר הערב הנשיא ארדואן כי "אנקרה ניסתה להימנע מפעולה שכזו ככל הניתן". במקביל, מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית כי אחד הטייסים מת מפציעתו

אחרי איומיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי להפלת המטוס מעל טורקיה יהיו "השלכות חמורות", הערב (שלישי) מדווחים כלי תקשורת רוסיים כי ראשי מערכת הביטחון הודיעו על השעיית שיתוף הפעולה הצבאי עם אנקרה. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה הערב כי אחד הטייסים הרוסים שהיה במטוס מת מפציעתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכיר במערכת הביטחון הרוסית גינה את הפלת המטוס בידי מטוס קרב טורקי ואמר כי מדובר ב"הפרה חמורה של החוק הבינלאומי, והדגיש כי המטוס היה במרחב האווירי הסורי ולא הפר את ריבונות טורקיה.

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן התייחס לתקרית ואמר כי "אנקרה ניסתה להימנע מפעולה שכזו ככל הניתן", אך הוסיף עם זאת כי "לטורקיה ישנה הזכות להגן על גבולותיה". לעמדתו זו הצטרפו הערב נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומזכ"ל האו"ם באן קי מון, שדחה את ההשערות כי המטוס היה מחוץ לגבולות טורקיה. בתוך כך, הודיע שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב על ביטול ביקורו בטורקיה, שתוכנן למחר. בנוסף הוא המליץ לאזרחי מדינתו שלא לבקר בטורקיה.

שעות ספורות לאחר התקרית, פרסמו באנקרה תמונת מכ"ם בה תועד נתיב הטיסה של המטוס הרוסי בעת שפלש לטענתם למרחב האווירי של טורקיה מבלי שנענה לאזהרות.

מאז שעות הבוקר הטורקים והרוסים מצויים במלחמת גרסאות, כשכל אחד מהצדדים מנסה לספק הוכחה לטיעוניו. על פי תמונת המכ"ם שהוציאו הטורקים, המטוס מדגם סוחוי SU-24 חג בשמיי סוריה למשך זמן מה. מסיבות שטרם התבררו המטוס חצה את השטח האווירי של טורקיה, ככל הנראה יותר מפעם אחת. לאחר שלטענת הטורקים הוא לא נשמע להפצרות רשויות התעופה במדינה, המטוס נורה והוא התרסק בשטח סוריה.

מנגד ברוסיה ממשיכים להכחיש את האמירות לפיהן המטוס חלף מעל השטח האווירי של טורקיה מבלי שקיבל אישור לכך. הרוסים אף פרסמו תמונת לוויין בכדי להוכיח שהמטוס היה למעשה אך ורק בשטח סוריה, וכי הוא הופל באמצעות ירי נ.מ. מהקרקע.

זו הפעם הראשונה מאז שנות ה-50' של המאה הקודמת שחברה בברית נאט"ו הפילה כלי טיס רוסי. חיילים טורקים רבים נראו עושים את דרכם לעבר הגבול הסורי בליווי כלי ארטילריה ומשוריינים. דיווחים אחרים מלמדים כי גם רוסיה עושה שרירים וכי היא שולחת ספינות מלחמה למיצרי הדרדנלים סמוך למערב טורקיה.