קרב הגרסאות: טורקיה הציגה את נתיב הטיסה של המטוס הרוסי

העולם עוקב בדאגה אחר המתיחות בגבול סוריה-טורקיה בעקבות הדיווחים על הפלת המטוס הרוסי. הטורקים הציגו את תמונת המכ"ם לפיה המטוס הרוסי חדר פעמיים לשטח האווירי של המדינה לאחר שלטענתה לא נענה לאזהרות. פוטין מכחיש וטוען: "המטוס הופל על ידי טיל מכלי טיס טורקי, יהיו לכך השלכות". בנאט"ו מכנסים מפגש חירום

מתיחות בגבול טורקיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי: שעות ספורות לאחר התקרית, אנקרה מפרסמת היום (שלישי) תמונת מכ"ם בו תועד נתיב הטיסה של המטוס הרוסי בעת שפלש לטענתם למרחב האווירי של טורקיה מבלי שנענה לאזהרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז שעות הבוקר הטורקים והרוסים מצויים במלחמת גרסאות, כשכל אחד מהצדדים מנסה לספק הוכחה לטיעוניו. על פי תמונת המכ"ם שהוציאו הטורקים, המטוס מדגם סוחוי SU-24 חג בשמיי סוריה למשך זמן מה. מסיבת שטרם התבררו המטוס חצה את השטח האווירי של האווירי של טורקיה, ככל הנראה יותר מפעם אחת. לאחר שלטענת הטורקים הוא לנשמע להפצרות רשויות התעופה במדינה, המטוס נורה והוא התרסק בשטח סוריה.

מנגד ברוסיה ממשיכים להכחיש את האמירות לפיהן המטוס חלף מעל השטח האווירי של טורקיה מבלי שקיבל אישור לכך. הרוסים אף פרסמו תמונת לוויין בכדי להוכיח שהמטוס היה למעשה אך ורק בשטח סוריה, וכי הוא הופל באמצעות ירי נ.מ. מהקרקע.

כלי התקשורת בסוריה מפרסמים דיווחים רבים על גורלם של טייסי המטוס. בסרטון שמפרסמת האופוזיציה הסורית נטען שאחד הטייסים נמצא מת בשטח שליטה של האופזיציה, על פי דיווחים נוספים, גם הטייס השני שבתחילה נטען שנתפס ונלקח בשבי הטורקי- מת בהתרסקות.

פוטין: "להפלת המטוס יהיו השלכות"

עם פרסום תצלום המכ"ם אמר ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטאולו כי זו זכותה של ארצו להגן על המרחב האווירי שלה. מנגד נשיא רוסיה ולדמיר פוטין האשים את הטורקים ואמר כי הפעולה היא בגדר "תקיעת סכין בגב על ידי שותפי הטרוריסטים". בדברים שאמר לקראת פגישתו עם עבדאללה מלך ירדן, הבהיר פוטין כי "להפלת המטוס יהיו השלכות חמורות. המטוס הופל מעל שטח סוריה באמצעות טיל שנורה ממטוס F16 טורקי בעומק של 4 קילומטרים לתוך סוריה".

תמונת המכ"ם הטורקי

מאז שבקרמלין אישרו כי המטוס הרוסי אכן הופל, העולם עוקב בדאגה אחר הנעשה באזור. שעות ספורות לאחר המקרה הודיעו נציגי ברית נאט"ו על פגישת חירום שצפויה להתקיים אחרי הצהריים בבריסל, זאת לבקשת טורקיה.

תיעוד הפלת המטוס

לצד הפלת המטוס הרוסי על ידי טורקיה, מדווחים ארגוני זכויות אדם בסוריה כי כוחות המורדים השמידו היום מסוק של צבא רוסיה באזור עיר הנמל לטקיה. על פי הדיווח, המורדים הצליחו לשגר טיל לעבר כלי הטיס בשעה שהיה על הקרקע.

זו הפעם הראשונה מאז שנות ה-50' של המאה הקודמת שחברה בברית נאט"ו הפילה כלי טיס רוסי. חיילים טורקים רבים נראו עושים את דרכם לעבר הגבול הסורי בליווי כלי ארטילריה ומשוריינים. דיווחים אחרים מלמדים כי גם רוסיה עושה שרירים וכי היא שולחת ספינות מלחמה למיצרי הדרדנלים סמוך למערב טורקיה.