ניצחון לימין השמרני בבחירות לנשיאות בארגנטינה

מנהיג האופוזיציה מאוריציו מאקרי גבר הלילה בבחירות על יריבו דניאל סיולי, הרבה בזכות הבטחת הבחירות שלו לפתוח את השווקים במדינה למשקיעים מבחוץ, וגם להתקרב למערב. "זזוהי ההתחלה של עידן חדש", אמר מאקרי

מאוריציו מאקרי , מנהיג מפלגת האפוזיציה השמרנית ניצח הלילה (שני) בבחירות לנשיאות בארגנטינה. הוא הביס את בן חסותה של הנשיא לשעבר קריסטינה קרישנר, לאחר עשור של שליטה מוחלטת של מפלגת השמאל. הבחירה במאקרי לנשיאות עשויה להוביל לשיפור היחסים בין ארגנטינה לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאקרי, בן 56 שעמד לפני שנכנס לפוליטיקה בראש קבוצת הכדורגל של בוקה ג'וניורס, עומד כעת בפני המשימה של שיקום הכלכלה הקורסת של ארגנטינה. ניצחונו עשוי לאותת על שינוי גם בשלטונות של מדינות נוספות בדרום אמריקה, כמו ונצואלה וברזיל, שגם בהן מורגש המשבר כלכלי.

בין היתר הבטיח מאקרי לפתוח את השווקים במדינה למשקיעים מבחוץ ולהיאבק בשחיתות השלטונית. לאחר ספירת מרבית הקולות הוא זכה ב-51.5% מהקולות לעומת 48.5% למפלגת השלטון. "זוהי תחילתו של עידן חדש שיקדם אותנו לעבר הזדמנויות לצמיחה ולקדמה", אמר מאקרי, שיושבע לתפקידו בתחילת חודש דצמבר.

יריבו של מאקרי, דניאל סיולי, כינה את כוונותיו ליישם רפורמות ליברליות "סכנה לחברה". הוא הוסיף כי "מאקרי רואה הוצאה חברתית כבזבוז ולא כהשקעה, הוא ניאו ליברל וכולנו יודעים איך זה ייגמר". את המערב הניצחון הזה דווקא מעודד: במשך העשור החולף מפלגות השלטון בארנגטינה התקרבו לאירן ואף הגיעו עם המדינה להבנות לפיהן יקבלו נפט במחיר מופחת בתמורה להפסקת חקירת הפיגוע נגד המוסדות היהודיים ב-1994.

אלברטו ניסמאן, התובע שניסה לקדם את החקירה ולהוכיח את הקשר האירני לפיגועים ולממשל מת או נרצח בנסיבות מסתוריות בשנת 2013. התובע שהחליף אותו, השתיק את הפרשה. במהלך מסע הבחירות התחייב מאקרי לבטל את מסמך ההבנות עם אירן.