תיעוד: בת דודתו של מתכנן מתקפת הטרור בפריז מפוצצת את עצמה

חסנה אטבולסן, בת דודתו של ה"מוח" מאחורי מתקפת הטרור בפריז שחוסל שלשום בפשיטה של הכוחות המיוחדים על הדירה בה הסתתר, תועדה מפוצצת את חגורת הנפץ שעטתה כל גופה בזמן שהשוטרים פרצו לדירתה בפרבר סאן דני שבצפון פריז. המשטרה הצרפתית ממשיכה את חקירת האירועים, הפרלמנט אישר את הארכת מצב החירום במדינה ב-3 חודשים

השוטרים פורצים לדירה בה נמצא מתכנן מתקפת הטרור, המחבלת מפוצצת את עצמה: לאחר שהכוחות המיוחדים של משטרת צרפת פשטו על דירה בפרבר סאן דני, בה הסתתר עבד אל חמיד אבו-עוד, ה"מוח" שמאחורי מתקפת הטרור בפריז בשבוע שעבר - נחשפות היום (שישי) התמונות מרגעי הפשיטה הדרמטיים, בהן נראית בת דודתו של המפגע, חסנה אטבולסן, מפוצצת את עצמה לעיני השוטרים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון שנחשף היום נשמעים קולות ירי בדירה לאחר שהשוטרים פרצו אליה במטרה לשים את ידיהם על מתכנן מתקפת הטרור הרצחנית - ושניות ספורות לאחר מכן, נשמע קול פיצוץ מחריש אוזניים - ואחריו נראית גופתה של המחבלת שפוצצה את חגורת הנפץ שעליה, מושלכת מן החלון אל הרחוב. אטבולסן נחשבת למחבלת המתאבדת הראשונה על אדמת אירופה. לפני מותה היא שימשה כמנהלת בחברת בנייה בשם "בקו" שנסגרה בשנת 2014.

עם זאת, מדיווחים במספר כלי תקשורת הערב עולה תרחיש לפיו אטבולסן לא הפעילה בעצמה את חגורת הנפץ - וכי היה זה אחד החשודים האחרים שעשה כן - וגרם לפיצוץ העז שהוביל למותה.

במהלך המבצע נהרגו מתכנן הפיגועים ובת דודתו שפוצצה את עצמה, ונעצרו 7 אחרים. בפעולה הנרחבת והממושכת - שכללה כוחות משטרה, צבא ואנשי היחידה ללוחמה בטרור - נפצעו באורח קל 5 מאנשי כוחות הביטחון ונהרגה כלבה של הכוחות המיוחדים.

ה"מוח" נצפה בתחנת הרכבת בזמן המתקפה; מצב החירום בצרפת הוארך

 

גורם במשטרת צרפת, שממשיכה את חקירת האירועים, מסר היום כי מתכנן הפיגועים אבו-עוד תועד במצלמות של תחנת המטרו "קרואה דה שבו" במזרח הבירה וכן נראה בסמוך למכונית הסיאט השחורה ששימשה את המחבלים שתקפו את הברים והמסעדות והרגו עשרות.

הרשויות במדינה אומרות כי אבו-עוד הצליח להיכנס לאירופה מבלי שזוהה. שמו של הטרוריסט בן ה-28 נקשר לכמה מתקפות שתוכננו בצרפת בעבר ולגם לכאלה שתוכננו לזמן הקרוב.

בעבר הוא טען כי הצליח לעבור מסוריה לאירופה ובחזרה כמה פעמים כדי לתכנן ולהוציא לפעול פיגועים ונמלט בינואר האחרון במהלך פשיטה משטרתית בעיר בבלגיה. "אללה פגע ביכולת התצפית שלהם ואני יכולתי לעזוב למרות שסוכנויות מודיעין רבות רדפו אחרי", צוטט אבו-עוד במגזין "דאביק" של דאע"ש.

 

בתוך כך, אישר הערב הפרלמנט הצרפתי פה אחד את הצעת החוק המאפשרת הארכה של מצב החירום הלאומי עליו הכריז הנשיא פרנסואה הולנד בשבוע שעבר, זמן קצר לאחר המתקפה. מצב החירום בצרפת יוארך בשלושה חודשים נוספים, בהם לכוחות הביטחון ולממשלה הצרפתית ישנן סמכויות נרחבות יותר על מנת להיאבק בטרור.