צרפת: חשש מפיגוע כימי או ביולוגי

ראש ממשלת צרפת הבהיר כי ארצו עלולה למצוא עצמה תחת מתקפה נוספת, ואולי אפילו בלתי קונבנציונאלית. "אנו לא יכולים לשלול דבר", אמר. "הדמיון הרצחני של הטרוריסטים חסר גבולות". בלגיה: פשיטה על בתי חשודים

 ראש ממשלת צרפת מזהיר הבוקר (חמישי) מפני מתקפה כימית וביולוגית על אדמת מדינתו. "ישנה סכנה כי טרוריסטים יעשו שימוש בנשק כימי וביולוגי במתקפה נוספת", אמר ראש הממשלה מנואל ואלס. הוא גם ציין כי מצב החירום במדינה יימשך לפחות שלושה חודשים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר ואלס בפני חברי הבית התחתון בפרלמנט, בטרם הצביעו החברים על הארכת מצב החירום. "אסור לנו לשלול שום אפשרות", ציין ואלס בנאום שנשא לפני ההצבעה. "אנחנו יודעים כי ישנה סכנה מפני נשק כימי וביולוגי. דמיונם הרצחני של הטרוריסטים חסר גבולות".

זמן קצר לאחר נאומו של ואלס פשטה משטרת בלגיה על שישה מוקדים באזור בריסל בחשד לפעילות טרור. מהמשטרה נמסר כי המבצע נועד לעצור ולאתר חשודים במעורבות במתקפת הטרור בפריז. חלק מהמעצרים בוצעו בשכונת מולנביק משם יצאו חלק ממבצעי הפיגועים בסוף השבוע הקודם.

הבהלה באירופה נמשכת

במקביל, החשש מפיגועים ממשיך להפר את השגרה לא רק בצרפת, אלא באירופה כולה. אחת מתחנות הרכבת התחתית בלונדון פונתה מנוסעים "מסיבות ביטחוניות" וכוחות משטרה הוזרמו למקום.

מוקדם יותר טיסת סחר של חברת התעופה הפולנית "לוט", שעשתה את דרכה מוורשה לאתר תיירות במצרים, נאלצה לבצע נחיתת חירום בבולגריה לאחר שאחד הנוסעים איים להפעיל פצצה על המטוס.

איום תחת השפעת אלכוהול

המטוס, ועליו 161 נוסעים, נחת בנמל התעופה בבורגס ולא הגיע ליעדו בעיר ע'רדקה הסמוכה לשארם א-שייח' בסיני. הנוסעים פונו מיד עם עצירת המטוס על הקרקע, והנוסע בן ה-64 שאיים לבצע את המעשה נלקח לחקירה.

צוותי המשטרה שבדקו את תכולת המטוס עם הגעתו לבורגס לא מצאו עליו חומרי נפץ וככל הנראה היה מדובר באיום סרק מצד הנוסע. בחקירתו הודה הנוסע כי סיפר לצוות על פצצה במטוס בשעה שהיה תחת השפעת אלכוהול.

מטוס של חברת "לוט". ארכיון (רויטרס)

בתוך כך הרשויות באיטליה הודיעו כי הן מחפשות אחר חמישה חשודים מוסלמים שתכננו לבצע פיגועי טרור ברומא ובמילאנו. ממשרד הפנים נמסר כי המצוד אחר החשודים החל בעקבות מידע שהתקבל מה-FBI האמריקני.

המבצע המשטרתי באיטליה מגיע לאחר שבלילה פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית אזהרה לאזרחיה השוהים באיטליה מפני פיגועים אפשריים במדינה. משרד החוץ האמריקני הזהיר מביקורים בכנסיית פטרוס הקדוש שברומא, בקתדרלת מילאנו, בבית האופרה לה סקאלה שבמילאנו ובכן במקומות ציבוריים כמו כנסיות, בתי כנסת, מסעדות, תיאטראות ובתי מלון.