דוח חושף: "אירן הגדילה את מאגרי האורניום"‎

מסמך מסווג של האו"ם מעיד כי טהרן החלה למלא אחר תנאי הסכם הגרעין עם המעצמות: על פי המסמך אירן השמידה ככל הנראה חלקים מהאורניום שהיה ברשותה וגם הסירה צנטריפוגות בנתנז - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס

מהדוח עולה: אירן עומדת בהסכם (רויטרס)

אירן עומדת בהסכם הגרעין? מסמך מסווג של האו"ם חושף כי הממשל בטהרן החל להסיר צנטריפוגות להעשרת אורניום מהאולם המרכזי במתקן הגרעין נתנז. הדוח קובע, עם זאת, שאירן הגדילה את מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה בשלושת החודשים האחרונים, למרות שאירן אמורה להקטין באופן משמעותי את המאגר על פי ההסכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר במסמך של סבא"א (הסוכנות הגרעינית הבינלאומית), שלמעשה מחזק את חלק מהטענות של המעצמות לפיהן אירן תעמוד בהסכם הגרעין - אך חושף כי מאגר האורניום לא צומצם. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי כתב של הסוכנות ראה את המסמך המסווג.

עוד קבעה הסוכנות בדוח כי אירן קיצצה גם את הטכנולוגיה הגרעינית - ובכך עומדת בשלב זה ביעדי ההסכם שנחתם עם המעצמות.

צנטריפוגה באירן, ארכיון (רויטרס)

בשבוע שעבר דווקא דווח על עיכוב בביצוע ההסכם: כלי תקשורת באירן טענו כי הוספק זמנית פירוק של צנטריפוגות להעשרת אורניום במספר מתקנים, לאחר שמחוקקים אירנים מחו בפני הנשיא רוחאני כי התהליך מהיר מדי.

בתחילת החודש הודיע ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית באירן, עלי אכבר סלאחי, כי ארצו החלה בשלבים ראשוניים ליישום ההסכם שנחתם בינה לבין המעצמות. סלאחי ציין כי אירן החלה בסדרת פעולות שמטרתן צמצום כמות הצנטריפוגות הפועלות בשטחה