דאע"ש: זו הפצצה שהפילה את המטוס‎ הרוסי

בגיליון האחרון של ביטאון המדינה האיסלאמית – "דאבק" - מתפרסמת תמונת הפצצה המאולתרת שהוטמנה במטוס הרוסי שהופל בסיני. גורם רוסי: "כנראה הוטמנה באזור מחלקת הנוסעים". דאע"ש: ניצלנו פרצה בשארם א-שייח'

תצלום הפצצה שפורסם על ידי הארגון

כך נראית הפצצה המאולתרת שגבתה את חייהם של נוסעי המטוס שהתרסק בסיני? ארגון דאע"ש כבר לקח בעבר אחריות על הפלת המטוס הרוסי, וכעת הם גם מפרסמים "הוכחה" - צילום של מטען הנפץ, שהוכן ככל הנראה מפחית שתייה (שוופס בטעם אננס) והוטמן בתא הנוסעים של המטוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת הארגון, הפצצה הוברחה למטוס הרוסי "לאחר שנמצאה פרצת אבטחה" בנמל התעופה שארם א-שייח'. תצלום של הפצצה פורסם היום (רביעי) במגזין באנגלית של ארגון הטרור - "דאבק". כמו כן טענו בארגון כי תכננו להפיל מטוס מערבי עוד לפני התקיפות הרוסיות בסוריה.

מפרטי חקירת ההתרסקות עולה כי פצצה מאולתרת במשקל של כ-1.5 קילוגרמים התפוצצה על סיפון המטוס והובילה להתרסקותו ב-31 באוקטובר. בהתרסקות נספו כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות. צוות החקירה הגיע למסקנה לאחר שמצא עקבות של חומרי נפץ בין הריסות המטוס.

רוסיה אישרה סופית: פעולת טרור הפילה את המטוס

במקביל, גורם המקורב לחקירת התרסקות המטוס הרוסי בסיני טען היום כי מטען הנפץ שגרם לפיצוץ המטוס הוטמן באזור מחלקת הנוסעים ולא בתא המטען כפי שסברו תחילה.המקור הוסיף כי מחקירת שברי המטוס נראה כי המטען הונח באזור האחורי של המטוס.

ראש מערך הביטחון הפדרלי הרוסי הודיע אתמול לנשיא פוטין כי פעולת טרור היא שהובילה להתרסקות טיסת מטרוג'ט שיצאה משארם א-שייח' בחצי האי סיני בחודש שעבר. "מה שמסביר את התרסקות המטוס באוויר זה הפיזור הגדול של חלקי גוף המטוס", הסביר ראש מערך האבטחה, אלכסנדר בורטניקוב. "שברי המטוס מפוזרים על פני כמה קילומטרים של המדבר. זה כתוצאה מהתפרקות באוויר".

בעקבות זאת הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי מדינתו מתכוונת להגביר את תקיפותיה בסוריה נגד דאע"ש בתגובה למעשה הטרור. "נעניש את האחראים", הוא אמר, "הוריתי לכוחות המיוחדים למצוא אותם. הפעולות הצבאיות בסוריה יתחזקו בצורה כזו שהמחבלים יבינו שהגמול הוא בלתי נמנע". כמו כן, רוסיה הודיעה כי היא מציעה פרס כספי על סך 50 מיליון דולר למי שיסגיר את הטרוריסטים.

במצרים אמנם לא פרסמו עדיין הודעה זהה לזו של הרוסים, אולם השלטונות בקהיר עצרו אתמול שני עובדים של נמל התעופה בשארם א-שייח' בחשד שסייעו להטמנת הפצצה במטוס של חברת "מטרוג'ט".

מאז ההתרסקות העריכו גורמי מודיעין בארצות הברית, באירופה ובישראל שפצצה הובילה להתרסקות המטוס בחצי האי סיני. בשבוע שעבר דיווחה רשת CNN כי המודיעין הישראלי יירט שיחה שניהלו פעילי דאע"ש בסיני והוא שהעביר את המידע לידי גורמים בארצות הברית.