היום שאחרי: קצין מבחן בניו יורק

בעוד יומיים ישתחרר ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני אחרי 30 שנה. הוא צפוי להתגורר בניו יורק, יתייצב בפני קצין מבחן וישמור מרחק מעיתונאים. מקורביו שומרים בינתיים על שתיקה מחשש שמשהו ישתבש

יתאחדו מחדש. פולארד ורעייתו אסתר (רויטרס)

החיים החדשים והמוגבלים של פולארד: 30 שנה בדיוק אחרי שנכלא ולאחר מאמצים קדחתניים לשחררו, יעזוב מחרתיים (שישי) המרגל היהודי ג'ונתן פולארד את בית הסוהר "באטנר" שבצפון קרוליינה - ויעבור לחיות חיים חדשים. אלא שחייו של מי שהואשם בעבירת ריגול חמורה לא יהיו חופשיים לחלוטין - ופולארד צפוי לנהל את חייו תחת העין הבוחנת של שלטונות ארה"ב. איך ייראו חייו של האסיר לשעבר מעתה והלאה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פולארד צפוי לצאת מכותלי בית הסוהר לחיק בני משפחתו, שהמתינו לשחרורו בציפייה דרוכה זה 30 שנים - ובראשם רעייתו, אסתר פולארד, שבמשך השנים תבעה פעם אחר פעם מהממשל האמריקני לקצוב את עונשו ולשחררו. הוא צפוי להתרחק מכלי התקשורת ולנסות ולחיות הרחק ככל האפשר מעיני הציבור.

לאחר שיעזוב את מתחם בית הסוהר, הוא צפוי להתגורר בבית בניו יורק - וייאסר עליו לצאת מארה"ב למשך 5 שנים. על פולארד יהיה להתייצב בפני קצין מבחן בעיר פעם בכמה זמן - ולדווח לו על מהלך חייו. פולארד לא יוכל להתרחק יותר מ-50 מייל (כ-80 קילומטרים) מהאזור בו יתגורר.

במשך תקופת הזמן הזו הוא לא יוכל לעלות לישראל - זאת למרות בקשות שהועברו לממשל האמריקני בנוגע לכך. גם הצעתם של שני סנאטורים דמוקרטיים כי יתאפשר לו להגיע לארץ בתמורה לוויתור על אזרחותו האמריקנית, ספק גדול אם תתקבל.

בסביבתו של פולארד - בהם בני משפחתו, עורך דינו וחברי העמותה שפעלה במשך שנים ארוכות למען שחרורו אליהם פנינו, שומרים על שתיקה נכון לעכשיו. הם מסרבים לחשוף תחת אילו תנאים יחיה פולארד בארה"ב, האם יהיה רשאי לעזוב אותה בשלב מסוים - ומה בכלל צפוי ביום השחרור עצמו, לו ציפה בכיליון עיניים זה 30 שנה.

בקרבת פולארד נוקטים במשנה זהירות מתוך מחשבה כי כל אמירה או הצהרה בנושא, עלולה להשפיע על השחרור - הליך רגיש במיוחד לאור המורכבות שגרם ליחסים בין ישראל לארה"ב לאורך השנים. משפחתו מקווה כי לאחר שחרורו, יזכה פולארד בחיים שקטים ומרוחקים מעיני המצלמות.

המדינה תממן את הוצאות המחייה של פולארד?

בשלב זה עדיין לא ברור כיצד בדיוק יתנהלו חייו של פולארד לאחר פרק המאסר הממושך של חייו, אולם בישראל יש כבר מי שמנסים לקדם חוקים שישפרו את אורח חייו. ח"כ דוד ביטן (הליכוד) הגיש הצעת חוק לפיה המדינה תישא מעתה והלאה בעלויות המחייה של פולארד - דיור, כיסוי הוצאות רפואיות וקצבה חודשית למחייה.

לדברי ח"כ ביטן, מדינת ישראל חבה לפולארד חוב מוסרי - ולפיכך, הוא סבור שעל הכנסת לאשר את הצעת החוק שהגיש. לדבריו, כ-40 ח"כים מסיעות רבות בכנסת כבר חתמו על ההצעה, במטרה לגמול לפולארד על שירותו.