המתקפה בפריז: אישומים ראשונים, מצוד אחר חשוד נוסף שנמלט

גורמים רשמיים בצרפת חושפים כי מחבל תשיעי במספר, שהיה "מעורב ישירות" בסדרת הפיגועים בפריז, נמלט וכוחות גדולים מנהלים חיפושים נרחבים אחריו. בבלגיה הוגשו היום כתבי אישום ראשונים נגד מעורבים במתקפת הטרור‎

צו המעצר נגד סלאח

המצוד הבינלאומי אחר המעורבים במתקפת הטרור בפריז נמשך ביתר שאת, בייחוד אחר סלאח עבדל-סאלם שהיה חלק ממבצעי הטבח ונמלט, והערב (שלישי) אומרים גורמים רשמיים בצרפת כי נערכים חיפושים אחר מחבל נוסף - תשיעי במספר - שהיה "מעורב ישירות" בפיגועים. בבלגיה הוגשו היום כתבי אישום ראשונים נגד חשודים במעורבות במתקפה, כשגל המעצרים הגיע גם לגרמניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים בצרפת אמרו כי כוחות הביטחון מחפשים אחר מחבל תשיעי שהיה מעורב בסדרת הפיגועים בליל שישי האחרון, שזהותו טרם פורסמה.

מוקדם יותר היום הואשמו בבלגיה חמזה אטו ומוחמד עמרי, שאספו את המחבל סלאח עבדל-סאלם בפריז אחרי המתקפה ולקחו אותו בחזרה למקום מושבו בפרבר הבלגי מולנבק ביום שבת בבוקר, כך אמר דובר התובע בבלגיה ארין ואן סיפט בריאיון לרשת NBC. אטו ועמרי נעצרו בעקבות עדות ראייה וקטעי וידאו שנמצאו שבהם נראית מכונית שכורה עם לוחיות זיהוי בלגיות.

במקביל, דיווחה משטרת גרמניה כי עצרה חמישה בני אדם בחשד למעורבות בפיגועי הטרור בפריז בסוף השבוע האחרון. על פי הדיווח, לפחות לשלושה מבין העצורים אזרחות זרה. "לאחר המתקפה ביום שישי החל החיפוש אחר האנשים שעמדו מאחוריה ומשכו בחוטים חיפוש שהוביל אותנו לעיר אלסדורף הסמוכה לגבול עם בלגיה, שם נעצרו החשודים", אמר גורם במשטרת גרמניה.‎

מעצרים בבלגיה (רויטרס)

אתמול חשפו גורמים רשמיים בצרפת כי עבד אלחמיד אבו-עוד הוא האיש שעמד מאחורי מתקפת הטרור הקטלנית בפריז. הוא היה יעד לחיסול של ארגוני הביון במערב שבועות וחודשים לפני שהוציא לפועל את גל הפיגועים בפריז. לדברי אותם גורמים, המבצע לחיסולו של אבו-עוד נעצר לאחר שעקבותיו אבדו בסוריה.  

אבו-עוד, בלגי ממוצא מרוקאי, נחשד שמימן ותכנן את שרשרת הפיגועים. על פי החשד, הוא תכנן את הפעולה מחוץ לגבולות המדינה - בסוריה.

פעיל הטרור הבלגי עמד בראש תא אסלאמי קיצוני שפעל בבלגיה ובצרפת ופורק על ידי כוחות הביטחון המקומיים בחודש ינואר האחרון, לא לפני שהצליח לבצע שורה של פיגועים. מאז נמלט ליוון ועקבותיו אבדו. בזמן שחלף עמל ממקום מושבו בסוריה כדי לבנות את החוליה שביצעה את הפיגועים, שגבו את חייהם של לפחות 129 בני אדם.