תיאוריות הקונספירציה שאחרי הפיגועים בפריז: הממשלות "יזמו" את מתקפת הטרור?

אחרי הזעזוע, האבל והזעם מהפיגועים בבירה הצרפתית, חובבי תיאוריות הקונספירציה משתפים ברשתות החברתיות "הוכחות" לפיהן גורמי ממשל או גופים אחרים הם אלה שתכננו את הפיגועים בפריז. ציוצים "מרשיעים" או תמונות "מפלילות" מוכיחות, לכאורה, שלא מדובר באירוע טרור שאורגן על ידי דאע"ש - עד שבודקים את הפרטים לעומק

פיגוע טרור או "פעולה מבוימת"? (יוטיוב)

עדת ראייה מסתורית אחרי כל פיגוע טרור, נבואה מצמררת על מספר ההרוגים - וממדי הנזק המעטים שנגרמו למסעדה: אחרי ההלם והזעם שפקדו את צרפת כתוצאה ממתקפת הטרור הרצחנית של ארגון דאע"ש, יש מי שכבר מפיץ תיאוריות קונספירציה. בימים האחרונים עלו לרשת שלל פוסטים, תמונות וסרטונים בהם 'מוכחות', לכאורה, תיאוריות שונות ומשונות לפיהן מישהו אחר ביצע את הפיגועים בפריז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי אחת התיאוריות, נראית אותה עדת ראייה נסערת בשלל אירועים טרגיים המוניים. לטענת הגולשים ששיתפו תמונה בה נראית עדת הראייה לאחר מספר אירועי טרור, הדבר מהווה הוכחה לכך שהאירועים הללו מנוהלים, מבוימים ונערכים "בניצוח הממשלות".

לטענת מפיצי התיאוריה, אותה אישה הופיעה לאחר הפיגוע בפריז ולאחר פיגוע הירי בקולנוע האמריקני באורורה, לאחר הפיגוע במרתון בבוסטון - וכן לאחר אירוע הירי בבית הספר היסודי בסידני הוק. עם זאת, מבט מעמיק בתמונה מגלה כי למעט העובדה שלכל הנשים יש עור בהיר, שיער חום ופנים נסערות, הן לא דומות זו לזו במיוחד.

עדת ראייה או שחקנית? (פייסבוק)

על פי תיאוריית קונספירציה אחרת, מקורבים לממשל העלו ציוצי טוויטר ימים לפני הפיגועים בהם ניבאו לכאורה את האסון ואת מספר ההרוגים. כך, למשל, יומיים לפני הפיגועים בפריז - עלה ציוץ של המשתמש PZfeed בו ניבא פיגוע טרור עם 120 הרוגים ו-270 פצועים, הדומה להחריד למה שקרה בפועל. עם זאת, בבדיקה של ציוצים קודמים התגלו "נבואות" גם לגבי מספר הרוגים דומה ממחלת האבולה ופיגוע בניגריה, שלא התגשמו - מה שמעיד על כך שמדובר בלא יותר מצירוף מקרים מצמרר.

"נבואה" נוספת שזכתה לתפוצה נרחבת באינטרנט - מקורה בהודעה שפורסמה תחילה באתר jeuz-video.com, בה נכתב כי  יתרחשו פיגועי טרור בבירה הצרפתית: "בימים הקרובים יהיו פיגועי טרור בכל רחבי פריז. היזהרו, זו לא בדיחה. יהיו מקרי מוות רבים. כנראה יותר מ -100 פיצוצים עם רימונים ומחבלים מתאבדים. תהיו חזקים". לאחר מתקפת הטרור התברר כי גולשים ערכו את ההודעה - וכי המקורית, שפורסמה ב-5 בנובמבר, הכילה תוכן שונה לחלוטין שכלל תלונה על פרסומות באתר.

וחובבי הקונספירציות לא מסתפקים בכך. בקטעי וידאו שהופיעו ברשת RT נראים מומחי זיהוי פלילי הפועלים מאחורי חלון של המסעדה ברובע ה-11 של פריז, בה נהרגו 11 בני אדם. חובבי תיאוריות הקונספירציה הצביעו על כך שמשונה שחלון המסעדה לא התפוצץ וכי בזגוגית ישנם חורי ירי מעטים. עוד הצביעו על כך שהשולחנות והכיסאות נותרו במקומם וכמעט שלא רואים דם בתמונות.

ההסבר, לפי עיתונאי המגזין הצרפתי L'Express, הוא שהמחבל המתאבד פוצץ עצמו במרפסת מקורה בתוך המסעדה, כך שהנזק לא הגיע עד לרחבה הקטנה שעל המדרכה, אותה צילמו ב-RT. אפילו אנשי הרפואה לא נותרים ללא חשדות - כמה גולשים בצרפת מצביעים על כך שבבוקר יום שישי נערך תרגיל של כוחות חילות ומגישי סיוע רפואי בשהשתתפות אמבולנסים שדימו סדרת פיגועים  בבירה הצרפתית.