אירופה אחרי מתקפת הטרור: "אין כרגע שום מקום בטוח בעולם"

שי-לי מלונדון מבקשת מבנותיה לדבר רק אנגלית, יצחק מקופנהגן מתאר אבטחה גבוהה, אורית מברצלונה מספרת על נמל תעופה ריק ואור מאמסטרדם מספר על דאגה. מיוחד: ישראלים באירופה מדווחים על המתח ביבשת. צפו

הישראלים המתגוררים והמטיילים באירופה נקלעו לימים מתוחים בעקבות מתקפת הטרור שאירעה בסוף השבוע האחרון בפריז בירת צרפת. רובם מנסים לשמור על קור רוח, אבל מעידים על הפאניקה שמורגשת ברחובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפיסבוק 

"הגענו לשדה התעופה והיה ריק", סיפרה אורית זיגמונד המטיילת בברצלונה בספרד, "אבל כשהגענו לכאן ראינו שברצלונה יחסית עדיין תוססת. היו קצת חששות לפני היציאה לטיול, אבל היה שווה לעשות את זה בכל זאת".

שוטרים בפריז, השבוע (רויטרס)

שי-לי מנזליבסקי המתגוררת בלונדון, ניסתה לתאר לנו כיצד היא מגדלת את בנותיה באווירה הנוכחית. "אני לא יכולה להגיד שאני מסתובבת בחרדות ובפחדים, אבל אני כן מבקשת מהבנות שידברו איתי באנגלית אם אנחנו נמצאות בקניון", היא אמרה. "בבתי הספר יש אבטחה, אבל בלונדון המאבטחים לא נושאים נשק".

לדבריה, אין כרגע שום מקום בעולם שיכול להחשיב את עצמו כבטוח יותר ממקומות אחרים על הגלובוס. "אחרי מה שקרה בפריז, אתה מבין שאתה לא בטוח בשום מקום", היא הסבירה. "לא בלונדון, לא בפריז ולצערי הרב גם לא בישראל".

"אנשים בהולנד הגיבו בהלם מוחלט"

דניאל גל המתגורר באוטרכט שבהולנד, סיפר כי הוא היה עם חבריו בפסטיבל מוזיקה במהלך סוף השבוע עד שהחדשות מפריז החלו לזרום. "אנשים הגיבו בהלם מוחלט", הוא אמר.

הרב יצחק לבנטל סיפר לנו מקופנהגן שבדנמרק כי "התחושה קצת כבדה באוויר בגלל מה שקרה בפריז, אבל הממשלה בדנמרק דואגת לנו. יש משטרה ליד בית חב"ד, וכל המוסדות היהודים שומרים עלינו". לדבריו, חלק ממשפחות הקהילה אף החליטו לעלות ארצה.

"אפשר להרגיש את ההשפעה של המצב הביטחוני", אמר אור צור המתגורר באמסטרדם שבהולנד. "יש משטרה במקומות מרכזיים ברחובות, באוניברסיטה עולה הנושא הזה בכל הרצאה. אנחנו עובדים בקהילה היהודית ושם בעיקר מרגישים את המתח, את הדאגה, את הדריכות".

"בישראל יש עירנות למצב, בצרפת זו פאניקה"

שיר זהבי דיווחה לנו מליל שבצרפת כי כשהיא חצתה את הגבול מגרמניה לצרפת היא ראתה שוטרים וחיילים רבים ברחובות. "זה לא דבר שגרתי בצרפת", היא הבהירה. "בישראל זאת עירנות למצב, כאן זה פאניקה. בישראל ממשיכים כרגיל, וכאן מאטים את הקצב".

לעומת זאת, דווקא במדריד שבספרד - על פי מיכל מחלב - לא ניכר שינוי באבטחת המרחב הציבורי. "לא הרגשתי שום שינוי מבחינת התחושה ברחוב", היא טענה. "תמיד יש כאן הרבה משטרה ואבטחה. אנשים בעיקר מדברים על החשש שיכול להיות משהו אחר באירופה, אבל זה לא מורגש בעיקרון".