רוסיה מאשרת: הפלת המטוס - טרור

כשבועיים לאחר ש-224 בני אדם נספו בהתרסקות טיסת מטרוג'ט בסיני, הודיע המודיעין הרוסי כי אותרו שרידי חומר נפץ בהריסות המטוס. הנשיא פוטין: "מהפשעים החמורים שידענו, מי שעומד מאחורי המעשה יישא באחריות"

עכשיו זה רשמי: פעולת טרור היא שהובילה להתרסקות טיסת מטרוג'ט שיצאה משארם א-שייח' בחצי האי סיני בחודש שעבר, כך הודיע הבוקר (שלישי) ראש מערך הביטחון הפדרלי הרוסי לנשיא פוטין בפגישה בין השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפרטי חקירת ההתרסקות, פצצה מאולתרת במשקל 1.5 קילוגרמים התפוצצה על סיפון המטוס והובילה להתרסקותו ב-31 באוקטובר. בהתרסקות נספו כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות. צוות החקירה הגיע למסקנה לאחר שמצא עקבות של חומרי נפץ בין הריסות המטוס.

"מה שמסביר את התרסקות המטוס באוויר זה הפיזור הגדול של חלקי גוף המטוס", הסביר ראש מערך האבטחה, אלכסנדר בורטניקוב. "שברי המטוס מפוזרים על פני כמה קילומטרים של המדבר. זה כתוצאה מהתפרקות באוויר".

זירת ההתרסקות בסיני

בעקבות זאת הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי מדינתו מתכוונת להגביר את תקיפותיה בסוריה נגד דאע"ש בתגובה למעשה הטרור. "נעניש את האחראים", הוא אמר, "הוריתי לכוחות המיוחדים למצוא אותם. הפעולות הצבאיות בסוריה יתחזקו בצורה כזו שהמחבלים יבינו שהגמול הוא בלתי נמנע". כמו כן, רוסיה הודיעה כי היא מציעה פרס כספי על סך 50 מיליון דולר למי שיסגיר את הטרוריסטים.

במצרים אמנם לא פרסמו עדיין הודעה זהה לזו של הרוסים, אולם השלטונות בקהיר עצרו שני עובדים של נמל התעופה בשארם א-שייח' בחשד שסייעו להטמנת הפצצה במטוס של חברת "מטרוג'ט".

מאז ההתרסקות העריכו גורמי מודיעין בארצות הברית, באירופה ובישראל שפצצה הובילה להתרסקות המטוס בחצי האי סיני. בשבוע שעבר דיווחה רשת CNN כי המודיעין הישראלי יירט שיחה שניהלו פעילי דאע"ש בסיני והוא שהעביר את המידע לידי גורמים בארצות הברית.

בהכנת הידיעה השתתפו: גאנם איברהים, עמית ולדמן וירון שניידר.