עימות בין פלסטינים למרצה ישראלי

המכון ללימודי ישראל באוניברסיטה בטקסס קיים דיון מיוחד בנוגע לתולדות צה"ל, אלא שאז פרצו כמה פעילים פרו פלסטינים חמושים במצלמות והניפו דגלי אש"ף. הפעילים טענו כי פרופ' עמי פדהצור שניהל את הדיון תקף אותם, אך הוא הכחיש בתוקף ואף הזמין אותם לדיון אקדמי בטענותיהם

עימות נוסף בין פעילים פלסטינים למרצה ישראלי באוניברסיטה בארצות הברית: כנס של המכון הישראלי באוניברסיטת טקסס נקטע לאחר שפעילים פרו פלסטינים קטעו הפריעו במהלך דיון שעסק בנושא תולדות צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון שנקבע על ידי פרופ' עמי פדהצור העומד בראש המכון, הוצגו סוגיות שונות הקשורות בתולדות צבא הגנה לישראל. אלא שבאמצע הדיון, קבוצת פעילים פרו פלסטינים הניפה את דגל פלסטין תוך שהם מתעדים את האירוע. בשלב זה, לטענת הפעילים, תקף אותם פרופ' פדהצור, זאת על אף שהם תכננו לסיים את מחאתם באופן בלתי אלים ובתוך זמן קצר. הוא הפעיל כוח פיזי נגדנו ", טענו.

לדבריהם, לאחר שהסתיים האירוע במהלך הדיון, הם עוכבו לחקירה על ידי המשטרה. "אחד מהפעילים הוזהר כי הסיג גבול, זאת על אף שהשתתף באירוע שהוגדר כשטח ציבורי", טענו. זמן קצר לאחר מכן, העלו הפעילים את התיעוד לרשת וקראו לגולשים לשתפו ברשתות החברתיות.

"לא מבינים את ההיסטוריה"

למרות דברי הפעילים, פרופ' פדהצור הכחיש את הטענות כי תקף את הפעיל המופיע בסרטון וטען כי הוא נערך באופן מגמתי. "מעולם לא חשבתי שהמחקר האקדמי שלי בתחום הטרור והתפקיד שלי כמנהל המכון יעלו בקנה אחד באופן מצמרר", אמר.

פעילים מפריעים בדיון בטקסס

במכתב שאותו פרסם פרופ' פדהצור כתב כי במהלך הדיון שבו ביקש לחזק את אווירת הפלורליזם ועידוד המחשבה שבה דוגל המכון שבראשו הוא עומד. "בכל שנות קיומו של המכון אנו מחויבים לטפח אווירה שכזו. במשך יותר מ-11 שנים שאני מעביר קורסים בנושאי ישראל וטרור. אני תמיד שבע רצון מהעובדה שתלמידים ערבים ומוסלמים לקחו חלק בשיעורים שלי. לאורך השנים, לא היה לי אירוע אחד שבו סטודנט מכל דת או רקע כלשהו הביע חוסר שביעות רצון מהתכנים של הקורסים או עם האקלים הכיתתי".

"הזמנתי את הפעילים לקיים דיון בנושא", הוסיף פדהצור. "אך הם טענו שהם מסרבים לדבר עם ישראלים שכולם פושעי מלחמה. המשכתי והסברתי כי הם כנראה לא יודעים כלום על ההיסטוריה והפוליטיקה של ישראל ופלסטין והפצרתי בפניהם להישאר ולהקשיב. עמדתי מול פניו כדי שיצעק את הדברים בפניי, לא נגעתי בו.

פרופ' פדהצור סירב תחילה להגיש תלונה במשטרה נגד הפעיל הפלסטיני. "סטודנטים צריכים ליהנות מהחופש ללמוד ולעצב את השקפותיהם. במקום זאת ביקשתי מהשוטרים להחזיר את הפעילים אליי לכיתה כדי לפתוח בערוץ תקשורת עמם", אמר פדהצור. אולם ביממה שלאחר מכן קיבל המרצה מספר איומים טלפוניים ולכן החליט בסופו של דבר להגיש תלונה למשטרה.