עיתונאי צרפתי שישב בשבי דאע"ש: "ראיתי את האכזריות של דאע"ש מקרוב"

במשך עשרה חודשים ישב פרנסואה דידייה, עיתונאי צרפתי, בשבי הארגון הרצחני. כעת, על רקע גל הפיגועים ששטף את ארצו, הוא מזהיר מפני מתקפה של הארגון גם בישראל: "זה ארגון טוטליטרי, ראיתי איך הם מענים ושוחטים". הוא דוחה את הטענות על השאננות של צרפת לפני הטבח: "לא הופתענו מהמתקפה, ציפינו לה". צפו בריאיון

בעקבות הפיגועים הקטלניים בצרפת, רבים הפכו ל"פרשנים של דאע"ש" והחלו לנבא לאן מועדות פני ארגון הטרור ששילח את המחבלים לרחובות פריז. עיתונאי צרפתי אחד יכול לספר אולי יותר מכולם על אימת דאע"ש - מכיוון שהוא היה שם, בשבי הארגון הרצחני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיידייה פרנסואה, עיתונאי מלחמות ותיק, נחטף על ידי הארגון והוחזק כאסיר במשך 10 חודשים - וכעת הוא מזהיר גם את הצופים בישראל: "אל תקלו ראש באיום של דאע"ש, בהזדמנות הראשונה הם ינסו לפגוע בכם". 

פרנסואה נחטף ביוני 2013 בסוריה ושוחרר באפריל 2014 בנסיבות מסתוריות. בשיחה מיוחדת עם חדשות 2 בפריז הוא אמנם לא נראה כסובל מטראומה, אך מאורעות השבי הותירו בו חותם - ובעיקר אימה מפני ארגון הטרור. "זה ארגון טוטליטרי - אפשר לראות את זה דרך ההתנהגות של השומרים, איך שהם מתקשרים אחד עם השני ושולטים אחד בשני, גם הדרך שבה הם משתמשים בעינויים", הוא מסביר. "הם מכים ומענים אנשים, שוחטים אנשים".

לדבריו, אנשי הארגון הם אכזריים ומתוחכמים מאוד ומהווים איום גדול על אירופה והעולם. הוא דוחה את הטענות לפיהם צרפת "נאיבית" במאבק מול הטרור ומבהיר: צרפת ואזרחיה מוכנים למלחמה בארגון האכזרי.

"הציבור הצרפתי מבין את האיום ואת המתקפה, ומבין שהוא יצטרך להשיב מלחמה ולנקוט אמצעי ביטחון שהם כעת יידרשו להסכים להם", הוא מוסיף. "כשפוגעים בעיר הבירה שלך בערב שבו אנשים יוצאים לבלות עם חברים ופתאום יורים בהם במהלך הופעה - אנשים מבינים מהר".

"ראיתי אם הם שוחטים". פרנסואה (חדשות 2)

"היינו ברי מזל עד לפיגוע האחרון"

העיר בה נערך הריאיון המיוחד עמו, פריז, הוכתה על ידי מתקפת הטרור בה נהרגו 129 בני אדם ונפצעו מאות - ומאז מנסה להשתקם. "לא הופתענו מהמתקפה, ציפינו לזה זמן רב", מסביר פרנסואה. "היינו ברי מזל שהצלחנו למנוע את רוב הניסיונות בשנה האחרונה, בה סוכלו עשרה ניסיונות לפגע. אבל הפעם הם הצליחו לפגוע בנו וזה כואב".

על תקופת השבי הוא מספר: "ראיתי את האכזריות שלהם בשבי ואת המוטיבציה שלהם לפגוע בעולם החופשי. כשאתה שבוי או אסיר, אתה לא רואה הרבה - אתה בתא עם אנשים שמרביצים לכך, אבל מה שאתה יכול להרגיש או לדעת הוא את הרצון שלהם, את העובדה שהם באמת ינסו לתקוף אותך".

הוא מחדד את ההבדל בין דאע"ש לבין אל-קאעידה, שנחשב לפני כעשור כאיום הגדול ביותר על שלום העולם: "אל-קאעידה היה רק ארגון טרור. המדינה האסלאמית היא קיצונית יותר - זה לא רק ארגון טרור אלא ארגון מהפכני, עם זרוע צבאית שבונה מדינה ולכן הארגון כל כך קיצוני".

הוא גם דחה את הטענות לפיהן שוחרר בגלל הקשרים שניהלה צרפת עם ארגון הטרור: "אלו דברי הבל, יש כאן אויב. אם האויב מבקש משהו ולוקח שבוי אז מגדירים מהו הקו האדום, כמו שאתם עשיתם במקרה של גלעד שליט".